Mathematical formulations and approaches to the brain tumour resection problem
Beyin tümörü çıkarma problemine matematiksel formülasyonlar ve yaklaşımlar
- Tez No: 878311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAGİ HANALİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Beyin tümörleri, en yaygın beşinci tümördür ve beyin tümörü tedavisi için ilk adım, cerrahi rezeksiyondur. Ancak tümörün sağlıklı hücrelerle birleştiği veya hayati fonksiyonları olan beyin bölgelerinin etrafında oluştuğu durumlarda tümör kitlesinin tamamen çıkarılması sorun yaratabilir. Amacımız, bu karmaşık durumlarda tümörlü bölgelerin çıkarılmasının sonuçlarını saptamak ve çıkarılması durumunda çevre dokular üzerinde beyin fonksiyonelitesine en az etkiye sahip olacak tümör hacmini seçmektir. Beyin fonksiyonelliğini ölçmek için global verimlilik, eşzamanlı talep karşılama ve tıkanıklık olmak üzere üç ölçü önerlmiştir. İlk ölçü için kritik düğüm tespitine dayalı bir modeller, diğer ölçüler için çoklu ürün akışı tabanlı modeller oluşturulmuştur. Matematiksel modelleri çözmek için Benders ayrışımı ve kolon oluşturma algoritmaları geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmalar oluşturulan matematiksel modeller ile karşılaştırmıştır. Bu deneyler için geniş bir örneklem kümesi oluşturulmuştur. Son olarak, farklı durumlarda karar çıktılarını ve farklı örneklem üzerinde nasıl değiştikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Brain tumors are the fifth most common tumors and the first line of treatment for a brain tumor is surgical resection. However, resecting an entire tumour mass may raise a problem when the tumour merges with healthy cells or it has formed around the brain region that is involved in vital functions. Our aim is to capture the results of resecting tumourous parts in these complex situations and selecting the tumour volume that will have the least disruption on the brain functionality. We propose three measures, namely, global efficiency, concurrent demand satisfaction and congestion, to quantify the brain functionality. We develop critical node detection based formulation for the first and multicommodity flow based models for other measures. We develop Benders decomposition and column generation algorithms to solve the mathematical models. We compare the algorithm performances with model formulations. We use a diverse range of instances to conduct detailed comparisons. Finally, we investigate the decision outputs and how they change in different cases.