Toplumsal cinsiyet algısı bağlamında aile içi kadına yönelik şiddet: Gaziantep ilinde bir araştırma
Domestic violence against woman in the context of gender perception: A study in Gaziantep province
  1. Tez No: 878347
  2. Yazar: BİRSEN ERKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Geçmişten günümüze toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri ve aile içi kadına şiddet toplumun en önemli sorunları arasında yer almaktadır. Kadını korumaya yönelik kanunlar olmasına rağmen yine de toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve aile içi kadına yönelik şiddet konuları gündeme gelmektedir. Bu bağlamda toplumsal cinsiyet ve aile içi şiddet konularının incelenmesi amacıyla yürütülen bu araştırmada anket yöntemi ile alan araştırması yapılmıştır. Araştırmaya 18 yaşından büyük 221 kadın katılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler istatistiksel testler ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, katılımcıların Toplumsal Cinsiyet Algıları (TCA) ve aile içi kadına yönelik şiddet algılarının genel olarak demografik özelliklerine göre değişiklik gösterdiği ve TCA ile aile içi kadına yönelik şiddet algıları arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu buna göre TCA'sı yükseldikçe aile içi kadına yönelik şiddet algılarının da yükseldiği tespit edilmiştir. Buna göre kadınların TCA'sı yükseldikçe aile içi şiddete uğrama algıları konusunda bilinçlendikleri de söylenebilir
Özet (Çeviri)
From past to present, gender inequality and domestic violence against women are among the most important problems of society. Although there are laws to protect women, gender inequality and domestic violence against women are still on the agenda. In this context, in this study conducted to examine the issues of gender and domestic violence, field research was conducted with the survey method. A total of 221 women over the age of 18 participated in the study. The data obtained as a result of the research were analyzed with statistical tests. As a result of the research, it was determined that the participants' Gender Perceptions (TCA) and perceptions of domestic violence against women generally vary according to their demographic characteristics and that there is a positive relationship between TCA and perceptions of domestic violence against women, accordingly, as TCA increases, perceptions of domestic violence against women also increase. Accordingly, it can be said that as women's TCA increases, they become more aware of their perceptions of being subjected to domestic violence.