Algılanan ebeveyn kabul-reddi ve koşullu öz-değer arasındaki ilişki ve öz-şefkatin aracı rolü
Relationship between parental acceptance perception and contingencies of self-worth and madiating role of self-compassion
- Tez No: 878348
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA GÜL KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ebeveyn ilişkisi ve çocukluk deneyimlerimizin gerek kişiliklerimizin oluşumunda gerekse öz-değer inşa etme çabasında önemi yadsınamaz bir gerçektir. Koşullu öz-değer yapısı ve onun yedi boyutu literatürde araştırılmaya devam edilen önemli bir kavramdır. Öz-şefkat ise kendimize karşı takındığımız tutumun sağlıklı ve kabul edici olması şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışma, 18-65 yaş arası yetişkinlerin ebeveyn kabul-ret algılarının koşullu öz-değer ile ilişkisini ve bu ilişkide öz-şefkatin aracı rolünü incelemektedir. Etik izin, araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılan ebeveyn kabul-ret ölçeği, koşullu öz-değer ölçeği ve öz-şefkat ölçeğine dair gerekli izinler ve 18-65 yaş arasında 299 gönüllü katılımcıdan onam alındıktan sonra çalışma başlatılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler Hayes Process yöntemi ile analiz edilmiş, algılanan ebeveyn kabul-ret ilişkisi ile koşullu öz-değer ilişkisinde öz-şefkatin 5 modelde aracılık rolü tespit edilmiştir. Ebeveyn reddi arttıkça başkalarının onayı alanında ve fiziksel görünüm alanında değer inşa etme davranışı artmakta ve öz-şefkat azalmakta; öz-şefkat arttığında ise başkalarının onayı ve fiziksel görünüm alanında değer inşası azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between parent-child and our childhood experiences is an undeniable factor in the formation of our personalities as well as in our efforts to build self-worth. Contingencies of self-worth and its seven dimensions are significant concepts continuing to be explored in the literature. Self-compassion, on the other hand, can be defined as the healthy and accepting attitude we hold towards ourselves. This study aims to investigate the relationship between parental acceptance-rejection perceptions of adults aged 18-65 and their contingency of self-worth, as well as the mediating role of self-compassion in this relationship. Ethical permissions were obtained, and the study commenced after obtaining consent from 299 voluntary participants aged between 18 and 65 years old for the use of the Parental Acceptance-Rejection Scale, Contingency of Self-Worth Scale, and Self-Compassion Scale as data collection tools. Data obtained from the study were analyzed using the Hayes Process method, revealing self-compassion's mediating role in five models within the relationship between parental acceptance-rejection and contingency of self-worth. As parental rejection increases, building self-worth behavior in the field of approval of others and physical appearance increases and self-compassion decreases. When self-compassion increases, building of self-worth behavior in the field of approval of others and physical appearance decreases.