Evli bireylerde ilişki obsesif kompulsif bozukluğu ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide, ilişki doyumunun aracı rolü
The mediating role of relationship satisfaction in the relationship between relationship obsessive-compulsive disorder and infidelity tendency in married couples
- Tez No: 878370
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÜNER ALGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma, evli bireylerde ilişki obsesif kompulsif bozukluğunun belirti gruplarından olan ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide ilişki doyumunun aracı rolünü ve partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler ila aldatma eğilimi arasındaki ilişkide ilişki doyumunun aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi yaşları 21 ile 66 arasında değişmekte olan, 110'u kadın 57'si erkek olmak üzere 167 evli bireyden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara sırasıyla Demografik Bilgi Formu, Romantik İlişki Obsesyon ve Kompulsiyonları Ölçeği, Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği, Aldatma Eğilimi Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Yapılan aracılık analizleri doğrultusunda, ilişki odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide, ilişki doyumunun tam aracı rol oynadığı ve partner odaklı obsesif kompulsif belirtiler ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide, ilişki doyumunun tam aracı rol oynadığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of relationship satisfaction in the relationship between relationship centred obsessive compulsive symptoms and infidelity tendency in married people and the mediating role of satisfaction in the relationship between partner focused obsessive compulsive symptoms and infidelity tendency in married people. The sample of the study consisted of 167 married individuals, 110 of whom were female and 57 of whom were male, aged between 21 and 66. Demographic Information Form, Relationship Obsessive Compulsive Inventory, Partner Related Obsessive Compulsive Symptom Inventory, Infidelity Tendency Inventory and Relationship Assesment Scale were applied to the participants respectively. The mediation analyses revealed that relationship satisfaction played a full mediating role in the relationship between relationship centred obsessive compulsive symptoms and infidelity tendency, and relationship satisfaction played a full mediating role in the relationship between partner focused obsessive compulsive symptoms and infidelity tendency. The findings of the study were discussed in the light of the literature.