Çocukluk çağı travmaları ile aile işlevselliği arasındaki ilişkide empatinin aracı rolü
The mediating role of empathy in the relationship between childhood traumas and family functioning
  1. Tez No: 878369
  2. Yazar: ALEYNA ELMAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çocukluk çağı travmaları yaşayan bireylerin, yaşamlarının ilerleyen dönemlerinde psikolojik, duygusal ve sosyal işlevselliklerini derinden etkilenmesine neden olmaktadır. Çocukluk çağı travmalarının kalıcı etkileri, bireylerin empati yeteneklerinin ve aile içi ilişkiler üzerinde önemli rol oynadığı görülmektedir. Bu bağlamda, çocukluk döneminde yaşanan travmaların bireylerin empati yetenekleri üzerindeki etkisini anlamak ve bu empatinin aile işlevselliği üzerindeki rolünü incelemek, hem akademik hem de pratik açıdan büyük bir önem taşımaktadır. Araştırmanın örneklemi İzmir'de yaşayan 18-40 yaş arası evli ve en az bir çocuğu olan 399 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak, Çocukluk Çağı Travma Ölçeğinin Gözden Geçirilmiş ve Genişletilmiş Türkçe Versiyonu (CTQ- 33), Temel Empati Ölçeği, Aile İşlevsellik Tarzı Ölçeği (FFSS), Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Analizler ise aracılık rolüne ilişkin Hayes Process kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS-25 programı ile gerçekleştirildi. Bu araştırmada, çocukluk çağı travmaları ile aile işlevselliği arasındaki ilişkide empatinin kısmi rolü olduğu sonucuna ulaşıldı. Çocukluk çağı ruhsal travmaların artması, temel empati düzeyinin azalmasına neden olurken, azalan empati de aile işlevselliğini olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Individuals who experience childhood traumas have a profound impact on their psychological, emotional and social functioning later in life. It is seen that the lasting effects of childhood traumas play an important role on individuals' empathy abilities and family relationships. In this context, understanding the impact of childhood traumas on individuals' empathy abilities and examining the role of this empathy on family functioning is of great importance both academically and practically. The sample of the study consists of 399 participants between the ages of 18-40 who are married and have at least one child living in Izmir. As data collection tools, Revised Shortened Version of Childhood Trauma Questionnaire (CTQ- 33), Basic Empathy Scale, Family Functioning Style Scale (FFSS), Sociodemographic Information Form were used. In the analyses, Hayes Process was used for the mediation role. Data analysis was performed with SPSS-25 program. As a result of the study, childhood traumas have a relationship with family functioning; however, this relationship depends on the presence of empathy. The increase in childhood mental traumas leads to a decrease in the level of basic empathy, and decreased empathy negatively affects family functioning. Therefore, childhood trauma affects empathy and empathy affects family functioning. Basic empathy partially mediates the relationship between family functioning and childhood mental traumas.