Çağdaş Türk resminde Mersin sokak manzaraları
Mersin street scenes in contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 878473
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ÇALIŞKAN TOKAY
  3. Danışmanlar: PROF. NURSEREN TOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mersin sonu gelmez kozmosun içerisinde, enerjisini yitirmeden, insanı farklı kültürlerde harmanlayan, akıtan ve sürükleyen bir cennet cehennem obruğu misali gizli kalmış bir geçittir. Kültürel tarih olarak düşünürsek; din, felsefi düşünceler, motifler, sanatsal etkinlikler, ilkel veya modernin birleşimi her ne varsa bilim ve teknolojideki buluşlarla masalsı ve büyülü bir şehirdir. Çocukluğumuzda en küçük peri masalının bile karakteristik kendini anlatan insanı uyandıran bir gücü vardır. Bütün bu gizem, geçmiş tarihin küçük bir kum tanesi topluluğunda, deniz altından gelen tuzlu bir midyenin içindeki saklı olan mucizevî bir olaydır. Üslup bakımından birbirinden farklı çalışmalar ortaya koyan sanatçıların tek ortak noktası Mersin manzaraları, deprem ve savaş sonrası göçler ve insan portreleri olmuştur. Sanatçılar bu kompozisyonlara genelde bilindik sokakları ve tarihe ışık tutacak binalarını dâhil etmişlerdir; insanların uğrak noktası pazarları, parkları, avm'leri, deniz kıyıları, ören yerleri, terk edilmiş sütunları fotoğraflar ve resimlerle kompozisyonlarına işlemişlerdir. Sanatçıların bazı kompozisyonlarda kullandıkları rastlantısal sahneler veya kurgulanan anlar, bugün bile biz sanatçılara ışık tutmaktadır; ayrıca sanat tarihi konularına akademik boyut kazandıracak sahneler ve kompozisyonlarda yer almaktadır. Mersin insanının tarihi, şehre yerleşilmiş yurdun her yerinde, bütün dönemlerde adından söz ettirmiştir.
Özet (Çeviri)
When we think of Mersin, we think of a peasant beauty with flushed cheeks, an old man with bloodshot eyes, a child who enjoys the rhythm of the waves in a distant harmony like the shades of blue and green in dreams, whether he sees the sea or at the foot of the Taurus Mountains. Whether we suddenly break through the hard shell of one of the arguments of Mersin's history that has sustained its reputation for centuries with its archaeological sites, which have made a name for itself as a port city frequented by mystical novels, the Eastern Mediterranean countries and the culture of trade, or suddenly catch the majestic meaning of an eerie village and urban legend, the clues we find are always the story of Mersin cityscapes and portraits that try to remain the same in an extraordinary way, changing shape with an enthusiastic and curious feeling that there is always more than what is known or told. Mersin is a hidden gateway in an endless cosmos, like a heaven and hell sinkhole that blends, flows and drags people in different cultures without losing its energy. If we think of it as cultural history; religion, philosophical thoughts, motifs, artistic activities, whatever is a combination of primitive or modern, it is a fairy tale and magical city that keeps you awake with inventions in science and technology. In our childhood, even the smallest fairy tale has a characteristic self-expressive power that wakes you up. It is a miraculous event in which the whole mystery, the past history is hidden in a small grain of sand, in a salty mussel from under the sea. The only common point of the artists, who produce works that differ from each other in terms of style, are Mersin landscapes, earthquake and post-war migrations and human portraits. In their compositions, they have included the well-known and frequently used streets of Mersin and buildings that will shed light on history. They have included markets, parks, shopping malls, seashores, ruins, abandoned columns in their compositions with photographs and paintings. Even today, there are scenes and compositions that will shed light on us artists and give an academic dimension to art history subjects. The history of the people of Mersin has made a name for itself in all parts of the country where the city was settled, in all periods.