Health risk behaviors among European adolescents: A latent profile analysis
Avrupa'da yaşayan ergenlerin sağlık risk davranışlarının gizil profillemesi
  1. Tez No: 878499
  2. Yazar: İLGÜSU ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KİSBU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sağlık-risk davranışlarda bulunan Avrupalı ergenlere yönelik önleme ve müdahale programlarına ilişkin mevcut literatür sınırlıdır. Ergenlerin sağlık-risk davranışlarına ilişkin gizli profil analizi (LPA) uygulayan ve uluslararası karşılaştırmalı verileri kullanan az sayıda çalışma mevcuttur ve bu durum uluslararası karşılaştırmalı verilerin kullanıldığı daha kapsamlı araştırmalara duyulan ihtiyacı ortaya koymaktadır. Bu çalışmada nicel bir yaklaşım kullanılmış ve 15 yaşındaki Avrupalı ergenler arasında sağlık-risk davranışlarının yaygınlığını anlamak ve cinsiyete göre sağlık riski davranışlarına ilişkin gizli ergen profilleri elde etmek için 2017/2018 Okul Çağındaki Çocuklarda Sağlık Davranışları (HBSC) anketi kullanılarak ikincil veri analizi uygulanmıştır. Erkekler için beş, kızlar için altı gizli sağlık riski davranışı profili belirlenmiştir. Ayrıca, ebeveyn, akran ve öğretmen ilişkilerinin ergenlerin sağlık-risk davranışları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Hem erkekler hem de kızlar için düşük riskli (%83,4 ve %85,7), kötü yaşam tarzı, sigara kullanımı (%6,2 ve %5,1), dengeli yaşam tarzı, agresif davranış (%5,4 ve %3,7), kötü yaşam tarzı, yüksek madde kullanımı (%2 ve %1) ve orta düzeyde yaşam tarzı, orta düzeyde madde kullanımı (%3 ve %0,9) ortak profiller olarak gözlemlenmiştir. Orta düzeyde yaşam tarzı, düşük madde kullanımı profili (%3,6) kız çocuklarına özgüdür. Çalışma, ergenler arasında anlamlı riskli davranış kalıplarını vurgulamaktadır; erkekler için beş, kızlar için altı davranış kalıbı tespit edilmiştir. Bulgular, özellikle ergenler arasında kritik öneme sahip olan madde kullanımının ele alınmasında hedefe yönelik önleme programlarına ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Current literature on prevention and intervention programs for European adolescents who engage in health-risk behaviors is limited; only a few studies have utilized latent profile analysis (LPA) on adolescents and their health-risk behaviors, highlighting the need for more comprehensive research using internationally comparative data. The study used a quantitative approach and implemented secondary data analysis using the Health Behavior in School-Aged Children (HBSC) survey 2017/2018 to understand the prevalence of health-risk behaviors among 15-year-old European adolescents and yield latent adolescent profiles regarding their health-risk behaviors by sex. Additionally, this study investigated the influence of parental, peer, and teacher relationships on adolescents' health-risk behavior tendencies. Five latent profiles of health risk behaviors were identified for boys and six for girls. For both boys and girls, low-risk (83.4% and 85.7%), poor lifestyle, smoking (6.2% and 5.1%), balanced lifestyle, aggressive acts (5.4% and 3.7%), poor lifestyle, high substance use (2% and 1%), and moderate lifestyle, moderate substance use (3% and 0.9%) were common profiles. A moderate lifestyle and low substance use profile (3.6%) were specific to girls. The study highlights the meaningful patterns of risk behaviors among adolescents, with five behavioral patterns identified for boys and six for girls. The findings suggest the need for targeted prevention programming, particularly in addressing substance use, which was critical among adolescents.