Kamusal sanatın kent kültürüyle etkileşimi
The interaction of public art with urban culture
  1. Tez No: 878500
  2. Yazar: CEYHUN VURUCU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu araştırmada,“Kamusal sanatın kent kültürüyle etkileşimi”incelenmiş ve bu inceleme somut sanatsal uygulamalar etrafında katılımcı grupların deneyimlerine odaklanarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yaklaşımı olan durum çalışması temelinde yürütülmüş olup, iç içe geçmiş tek durum deseni kullanılmıştır. Araştırmada iki grup bulunmaktadır:“Uygulayıcı katılımcılar”ve“Hedef kitle (kent sakinleri)”. Uygulayıcı katılımcılar, Resim-İş Eğitimi alanında öğrenim gören ve araştırma kapsamındaki kamusal sanat çalışmalarını gerçekleştiren altı öğrenciden oluşmaktadır. Kent sakinleri ise Antakya'da yaşayan farklı yaş ve meslek gruplarından 51 katılımcıyı içermektedir. Araştırmada temel nitel veri toplama yöntemleri olan görüşme ve doküman incelemesi kullanılmıştır. Pilot uygulama (2020), ön uygulama (2021) ve final uygulama (2022) aşamalarında, uygulayıcı öğrencilerin deneyimlerine ve hedef kitle olan kent sakini katılımcıların görüşlerine odaklanarak veriler toplanmıştır. Veriler, uygulayıcı öğrenciler için“Uygulayıcı Katılımcı Günlük Formu”ve kent sakini katılımcılar için“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”aracılığıyla elde edilmiştir. Toplanan veriler tematik analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırma bulguları, kamusal sanat çalışmalarının uygulayıcı katılımcılara sanatsal, teknik, bilişsel ve sosyal yönlerden katkılar sağladığını göstermiştir. Uygulayıcı katılımcılar, bu tür çalışmaların sanatsal yaratım süreçlerine çeşitli açılardan katkıları olduğunu belirtmişlerdir. Kent sakini katılımcılar ise kamusal sanat çalışmalarının estetik yönlerini vurgulamış ve kent kültürüyle etkileşiminin toplumsal farkındalığı artırdığını dile getirmişlerdir. Ayrıca bu çalışmaların kültürel miras ve kent kimliğinin korunmasına önemli katkılar sağladığını ifade etmişlerdir. Elde edilen bulgular neticesinde, kamusal sanat ve kent kültürü arasında karşılıklı bir etkileşim olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the interaction between public art and urban culture was examined, focusing on the experiences of participant groups around concrete artistic practices. The research was conducted based on a qualitative research approach, specifically a case study, using a single embedded case design. There are two groups in the study:“Implementing Participants”and the“Target Audience (city residents).”The implementing participants consist of six students studying in the Department of Art Education who carried out the public art projects within the scope of the research. The city residents include 51 participants from different age and occupational groups living in Antakya. The primary qualitative data collection methods used in the study were interviews and document analysis. Data were collected during the pilot implementation (2020), preliminary implementation (2021), and final implementation (2022), focusing on the experiences of the implementing students and the views of the city resident participants. Data were obtained through the“Implementing Participant Diary Form”for the implementing students and the“Semi-Structured Interview Form”for the city resident participants. The collected data were analyzed using thematic analysis. The research findings indicated that public art projects contributed to the artistic, technical, cognitive, and social aspects of the implementing participants. The implementing participants stated that such projects contributed to the artistic creation processes from various perspectives. The city resident participants emphasized the aesthetic aspects of the public art projects and noted that their interaction with urban culture increased social awareness. Additionally, they expressed that these projects significantly contributed to the preservation of cultural heritage and urban identity. Based on the findings, it was concluded that there is a mutual interaction between public art and urban culture.