Lise öğrencisi kardeşlerde anksiyete ve stresle başa çıkma tutumlarının akademik başarı üzerine etkisinin incelenmesi
The effect of anxiety and coping styles on the academic achievement of the high school students and their brothers and/or sisters
- Tez No: 878542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KIVRIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasının amacı lise öğrencilerinde Beck anksiyete düzeyleri, farklı stresle başa çıkma tutumları ve akademik başarı düzeylerinin saptanmasıdır. Bu nedenle çalışmanın hipotezleri lise öğrencisi kardeşlerin başa çıkma tutumları ile kaygı düzeyleri; başa çıkma tutumları ile akademik başarı düzeyleri ve kaygı düzeyleri ile akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki vardır şeklindedir. Çalışmanın diğer amacı öğrencilerin anksiyete düzeyleri, başa çıkma tutumları ve akademik başarı düzeylerinin yaş, cinsiyet, sınıf, kardeş sayısı, kaçıncı çocuk olduğu, aile yapısı ve yaşanılan yer değişkenleriyle anlamlı düzeyde farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Katılımcılarını lise öğrenimine devam eden öğrencilerin oluşturduğu çalışmanın örneklemi 403 öğrenciden oluşmaktadır. Veri toplama amacıyla öğrencilere Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Anksiyete Ölçeği ve Çocuk ve Ergenler için Başa Çıkma Ölçeği online anket sistemi kullanılarak uygulanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizi SPSS 25 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında lise öğrencilerinin anksiyete düzeyleri, başa çıkma tutumları ve akademik başarı düzeyleri arasındaki ilişkiler belirlenmiştir. Çalışmanın bulguları öğrencilerin Beck anksiyete düzeyleri ile başa çıkma tutumları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki bulunduğunu; anksiyete düzeyleri ile kaçınan ve aktif başa çıkma boyutları arasında negatif yönlü bir ilişki bulunduğunu; olumsuz başa çıkma boyutu ile arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, akademik başarı düzeyi ile başa çıkma tutumları arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Öğrencilerde anksiyete düzeyi arttıkça akademik başarı düzeyinin azaldığı da saptanmıştır. Çalışmanın sonuçları ilgili literatür ışığında tartışılmıştır ve gelecek araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the coping styles, Beck anxiety levels and the academic achievement levels of the high-school students. Therefore, the hypothesis of the study are that there are statistically significant relationships between the coping styles and anxiety levels; the coping styles and academic achievement; anxiety levels and the academic achievement in the high-school students who are brothers or sisters. Another aim of this study is to determine whether the anxiety levels, coping styles and the academic achievement indicate a significant correlational relationship with the variables of age, sex, grade, the number of brothers or sisters, birth order, family structure and the place of living in the students. The sample of the study consists of 430 high-school students. Sociodemographic data form, Beck Anxiety Scale, Coping Styles Scale for Children and Adolescents were used to collect data using an online survey. The statistical analysis of the study was conducted using SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences). The relationships between the anxiety levels, coping styles and the academic achievement were also investigated. Findings of this study indicated that Beck anxiety levels were found to be negatively correlated with the coping styles; anxiety levels were found to be negatively correlated with the active and avoidant coping styles and anxiety levels were found to be positively correlated with the negative coping style. Besides, there was a significant correlational relationship between the academic achievement and the coping styles. As the students get higher scores from the anxiety scale, the scores they get from the academic achievement scale becomes lower. Findings of this study were discussed in the light of the literature and the suggestions for future researches were given and the reference was made to the clinical practise.