Bedîu'l-Meânî fî Şerhi Akîdeti'ş-Şeybânî adlı eserin tahkik ve tahlili
Verification and analysis of the work entitled Bedî al-Meânî fî Sharhî Aqîdat al-Shaybânî
- Tez No: 878543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET HANEFİ SULUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmamızda h. VI.-VII. Yüzyıllarda yaşamış olan Ebû Muhammed Yunus b. Yusuf eş-Şeybânî'nin (ö. 619/1222) el-Akidetü'ş-Şeybâniyye adlı manzum eseri üzerine h. IX. Yüzyılda yaşamış olan İbn Kâdî Aclûn'un (ö. 876/1472) Bedîu'l-Meânî fî Şerhi Akîdeti'ş-Şeybânî adıyla şerh ettiği eserin tahkik ve tahlili yapılmıştır. Çalışmamız giriş, iki bölüm ve eserin tahkikli neşri kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve yönteminden bahsedilmektedir. Birinci bölümde müelliflerin hayatları, eserleri ve ilmi şahsiyetleri hakkında bilgi verilmektedir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Bedîu'l-Meânî adlı eserin adı, müellife nispeti, nüshalarının tanıtımı ve muhtevasına değinilip tahkikte takip edilen usul ve yönteme yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we have made a verification and analysis of the work of Abû Muhammad Yunus b. Yusuf al-Shaybânî (d. 619/1222), who lived in the VI-VIIth centuries of the Hijri, on his poetic work titled al- Aqîdat al-Shaybâniyya, which Ibn Qâḍî Ajlûn (d. 876/1472), who lived in the IXth century of the Hijri, annotated with the name of Bedî al-Meânî fî Sharhî Aqîdat al-Shaybânî. Our study consists of an introduction, two chapters and a verified edition of the work. In the introduction section, the subject, importance, purpose and method of the research are mentioned. The first chapter provides information about the lives, works and scholarly personalities of the authors. In the second part of our study, the name of the work, its relation to the author, the introduction of its copies, and its content are mentioned. The method followed in verification are also given.