Multimodal battle royale optimizasyon algoritmasi
Multimodal battle royale optimization algoritm
  1. Tez No: 878562
  2. Yazar: KERİME DİLŞAD ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYMAZ AKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Farklı alanlarda birçok karmaşık problemi çözmek için çeşitli metaheuristik optimizasyon yaklaşımları geliştirilmiştir. Stokastik metasezgisel optimizasyon algoritmaları üç ana kategoriden oluşmaktadır: Evrimsel algoritmalar, sürü tabanlı ve fiziksel denklem tabanlı algoritmalardır. Battle Royal Optimizasyon algoritması oyun tabanlı algoritma olarak literatüre dördüncü bir kategori olarak eklenmiştir. Önerilen yöntem,“Battle Royale”olarak bilinen bir dijital oyun türünden esinlenmiştir. "BRO, her bireyin en güvenli (en iyi) yere doğru ilerlemek ve nihayetinde hayatta kalmak isteyen bir asker/oyuncu tarafından temsil edildiği popülasyon tabanlı bir algoritmadır. Tez kapsamında; Battle Royale Optimizasyon algoritmasını hiçbir parametreye ihtiyaç duymadan multimodal problemleri çözmesi amaçlanmaktadır. Multımodal Battle Royale Algoritmasındaki uyarlamalar ile, tek bir çözüme yakınsama olmadan arama alanının birden fazla optimum noktayı keşfetmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Various metaheuristic optimization appoaches have been developed to solve many complex problem in diffirent fields. Stochactic metaheuristic optimization algorithms consist of three main categories: Evolutionary Algorithms, Swarm Intelligence, and physics-based algorithms. The Battle Royale Optimizastıon algorithm has been added to the literatüre as a fourth category as a game-based algorithm. The proposed method is inspired by a digital game known as“Battle Royale”. The Battle Royale Optimization (BRO) is a populatıon-based algorithm, where each individual is represented by a soldier/player aiming to move towards the safest (best) position and ultimately survive. In this thesis, the Battle Royale Optimization algorithm aims to solve multımodal problems without needing any parameters. With adaptations in the Multımodal Battle Royale Algorithm, it aims to explore multiple optimal points in the search space without converging to a single solution.