İnternet ve mobil bankacılık kullanımının belirleyicileri: Düzey 1 bölgeleri
Determinants of internet and mobile banking usage: Level 1 regions
- Tez No: 878577
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, internet ve mobil bankacılık kullanımının belirleyicilerini analiz etmektedir. Araştırma, Türkiye'nin Düzey 1 bölgelerinde internet ve mobil bankacılık kullanımını etkileyen faktörleri incelemektedir. Çalışmada, bireylerin demografik özellikleri, teknolojiye erişim durumu ve internet kullanımı gibi çeşitli değişkenlerin internet ve mobil bankacılık kullanımına olan etkisi değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçları, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, hane geliri, iş durumu ve internet kullanım sıklığı gibi demografik faktörlerin internet ve mobil bankacılık kullanımını önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymuştur. Ayrıca, bireylerin internet üzerinden mal ve hizmet satın alma, yazılım ve mobil uygulama indirme, sosyal medyada aktif olma gibi çevrimiçi aktiviteleri de internet ve mobil bankacılık kullanımını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bölgesel analizlerde, TR4 ve TR5 bölgelerinde yaşayan bireylerin internet ve mobil bankacılık kullanma olasılığının, coğrafi konum erişimi, gizlilik politikası okuma gibi faktörlerden etkilendiği tespit edilmiştir. Ayrıca, bu bölgelerde cinsiyetin internet ve mobil bankacılık kullanımında belirleyici bir rol oynadığı görülmüştür. Tez, internet ve mobil bankacılığın yaygınlaştırılması için politika yapıcıların ve bankaların, demografik ve davranışsal faktörleri dikkate alarak stratejiler geliştirmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, özellikle teknolojiye erişim ve dijital okuryazarlık düzeyinin artırılması, internet ve mobil bankacılık hizmetlerinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the determinants of internet and mobile banking usage. The research examines the factors affecting internet and mobile banking usage in Level 1 regions of Turkey. The study evaluates the impact of various variables such as the demographic characteristics of individuals, access to technology, and internet usage on internet and mobile banking usage. The results of the study reveal that demographic factors such as gender, age, education level, household income, employment status, and frequency of internet use significantly influence internet and mobile banking usage. Additionally, individuals' online activities such as purchasing goods and services over the internet, downloading software and mobile applications, and being active on social media are important factors affecting internet and mobile banking usage. Regional analyses show that the likelihood of internet and mobile banking use by individuals living in TR4 and TR5 regions is influenced by factors such as geolocation access and reading privacy policies. Furthermore, gender has been found to play a determining role in internet and mobile banking usage in these regions. The thesis emphasizes that policymakers and banks should develop strategies to expand internet and mobile banking by considering demographic and behavioral factors. In this context, increasing access to technology and digital literacy will enable internet and mobile banking services to reach a wider audience.