Electrochemical behavior and voltammetric determination of antibiotic drug Nifuroxazide in the pharmaceutical formulation at boron-doped diamond electrode surface
Antibiyotik ilaçlardan Nifuroksazid'in bor katkılı elmas elektrot yüzeyinde elektrokimyasal davranışının incelenmesi ve farmasötik formülasyonlarında voltametrik tayini
  1. Tez No: 878676
  2. Yazar: FARMAN MOHAMMED HAMARASOOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YARDIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Eczacılık Bilimleri
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, yüzey aktivitesi artırılmış bir elektrokimyasal ön işlem görmüş bor katkılı elmas (BDD) elektrotu kullanılarak Nifuroksazid (NFX) ilacının elektrokimyasal tayini değerlendirildi. NFX'in döngüsel voltamogram sonuçları, 0.04 M Britton-Robinson (BR) tampon çözeltisinde (pH 6.0) 0.94 V (Ag/AgCl'ye karşı) civarında tek, belirgin, geri dönüşümsüz ve difüzyon kontrollü pikler olarak gözlemlendi. Elde edilen sonuçlar, NFX'in oksidasyon piklerinin pH'ye bağlı olduğunu (2.0 ile 12.0 arasında değişen) göstermektedir. Seçilen destek elektrolitinde bir katyonik yüzey aktif madde (sülfat hegzadeziltrimetilamoniyum bromür, CTAB) kullanılarak NFX'in anodik pik akımları arttırılmıştır. Optimum deneysel koşullar altında, 0.04 M BR tampon çözeltisinde (pH 6.0) 2×10-4 mol L-1 CTAB içeren ve +1.02 V (Ag/AgCl'ye karşı) (30 s birikim adımında açık devre koşulu kullanılarak) NFX kantifikasyonu için doğrusal ilişki elde edilmiştir. Doğrusal aralık, 0.05 ila 2.0 μg mL-1 (1.8×10-7 - 7.2×10-6 mol L-1 ) arasında ve gözlenebilme sınırı 0.013 μg mL-1 (4.7×10-8 mol L-1 ) olarak bulunmuştur. Önerilen yöntem, ticari farmasötik formülasyonunda NFX konsantrasyonunu başarılı bir şekilde belirlemek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the electrochemical sensing of Nifuroxazide (NFX) was assessed utilizing a boron- doped diamond (BDD) electrode that underwent electrochemical pretreatment, enhancing its surface activity. Cyclic voltammograms of NFX revealed single, well-defined, irreversible peaks at 0.94 V (vs. Ag/AgCl) in a 0.04 M Britton-Robinson (BR) buffer solution at pH 6.0. The oxidation peaks of NFX were found to be pH-dependent across a range from 2.0 to 12.0. Introducing the cationic surfactant cetyltrimethylammonium bromide (CTAB) into the supporting electrolyte increased the anodic peak currents of NFX. Under optimized conditions, a linear relationship was established for NFX quantification in 0.04 M BR buffer solution (pH 6.0) containing 2×10-4 mol L-1 CTAB at +1.02 V (vs. Ag/AgCl), using an open-circuit condition during a 30-second accumulation step. The linear range spanned from 0.05 to 2.0 μg mL-1 (1.8×10-7 – 7.2×10-6 mol L-1 ), with a detection limit of 0.013 μg mL-1 (4.7×10-8 mol L-1 ). This method was successfully applied to determine the NFX concentration in its commercial pharmaceutical formulation.