Spor lisesi ile anadolu lisesinde öğrenim gören öğrencilerin internet bağımlılığı ile saldırganlık düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of internet addiction and aggression levels of students studying ın sports high school and anatolian high school
  1. Tez No: 878688
  2. Yazar: BURAK AKPINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET HALUK SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Erzurum ilinde spor lisesi ve anadolu lisesinde ortaöğretime devam eden öğrencilerin internet bağımlılığı ve saldırganlık düzeylerinin sportif aktivite ve farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Yapılan araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak kişisel bilgi formu, buss-perry saldırganlık ölçeği ve internet bağımlılığı ölçeği uygulanmıştır. Sürekli değişkenlerin normal dağılım yapılmış, verilerin normal dağılımı tespit edilmiştir. Spor lisesi ve anadolu lisesinde öğrenim gören öğrencilerin internet bağımlılığı ve saldırganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ve farklılaşmayı belirlemek için regresyon analizi, t testi, tek yönlü anova ve pearson correlation analizi uygulanmıştır. Bulgular: Öğrencilerin cinsiyeti, öğrenim gördüğü lise türü, yaşı, anne-baba eğitim durumu, ailenin aylık geliri, sportif aktivite yapma durumu, yaptığı sportif aktivite türü, lisans olma durumu, internete giriş aracı ve interneti hangi amaçla kullandığı buss-perry saldırganlık ölçeği genel ve alt boyutlarına göre farklılık ve ilişki tespit edilmişken sosyal medya olma durumu ve kardeş sayısı değişkenlerine göre ilişki tespit edilmemiştir. Öğrencilerin cinsiyeti, öğrenim gördüğü lise türü, yaşı, baba eğitim durumu, ailenin aylık geliri, sportif aktivite yapma durumu, yaptığı sportif aktivite türü, lisans olma durumu ve sosyal medya olma durumu internet bağımlılığı ölçeğine göre farklılık ve ilişki tespit edilmişken anne eğitim durumu, internete giriş aracı, interneti hangi amaçla kullandığı ve kardeş sayısı değişkenlerine göre ilişki tespit edilememiştir. Sonuç: Bulgulardan hareketle; öğrencilerin sportif faaliyetlere katılım sağlaması öğrencilerin saldırganlık düzeylerini ve internet bağımlılıklarını önemli ölçüde olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Examination of internet programs in secondary education in sports high schools and anatolian high schools in Erzurum and the perspectives of sports activities and different variables in epidemic regions. Method: In the research, personal information form, Buss-Perry aggression scale and internet addiction scale were applied by using the relational screening model, one of the quantitative research methods. Normal distribution of continuous variables was made and the normal distribution of the data was determined. Regression analysis, t test, one-way anova and pearson correlation analysis were applied to determine the relationship and differentiation between internet addiction and aggression levels of students studying in sports high schools and anatolian high schools. Findings: The students' gender, the type of high school they study at, their age, their parents' education level, the family's monthly income, their sporting activity status, the type of sporting activity they do, their undergraduate status, the means of accessing the internet and the purpose for which they use the internet, buss-perry aggression scale general and subscales. While differences and relationships were detected according to their dimensions, no relationship was determined according to the variables of being on social media and the number of siblings. While the gender of the students, the type of high school they attended, their age, their father's education level, the family's monthly income, their sports activity status, the type of sports activity they do, their undergraduate status, and their presence on social media were found to be different and related to the internet addiction scale, while their mother's education level, their ability to use the internet. No relationship could be determined according to the variables of the means of entry, the purpose for which the internet was used, and the number of siblings. Result: Based on the findings; It has been determined that students' participation in sports activities significantly positively affects their aggression levels and internet addiction.