Önlem kabul süreci modeline göre birinci basamakta servikal kanser taramasına katılımın incelenmesi
Investigation of participation in cervical cancer screening at primary health care centers according to the precautionary acceptance process model
  1. Tez No: 878689
  2. Yazar: NEŞE KÜRECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESMA DEMİREZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Serviks kanseri; görülme sıklığı, tedavi sürecindeki ekonomik yükü ve sebep olduğu kadın ölümleriyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özelde kadını, genel çerçevede tüm toplumu ilgilendiren bir halk sağlığı problemidir. Aynı zamanda kanserleşme sürecinin uzun olması, etkin tarama testlerinin varlığı ile erken dönemde teşhis edilebilmesi ve tedavi şansının yüksek olması sebebiyle de diğer kanser türlerinden ayrılmaktadır. Ülkemizdeki serviks kanseri tarama programı ile halen %70'lik kapsayıcılık oranına ulaşılamamıştır. Bu çalışmanın amacı, önlem kabul süreci modeline göre birinci basamakta servikal kanser taramasına katılımın incelenmesidir. Kesitsel nitelikteki bu çalışma İstanbul Bahçelievler 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde 21.08.2023-03.05.2024 tarihleri arasında toplam 389 kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Anket Formu, HPV ve Servikal Kanser Farkındalık Formu, Rahim Ağzı Kanseri ve Pap Smear Sağlık İnanç Modeli Ölçeği kullanılarak alınmıştır. Çalışma grubu yaş ortalaması 39,77±9,78 (19-66), evli (%89,7), üniversite mezunu (%36,3), gelir gider dağılımı eşit (%66,8), ortalama 1,93 (0-8) kez doğum yapmış, son beş yılı tek cinsel partnerle geçirmiş (%96,1) kadınlardan oluşmaktadır. Katılımcıların servikal kanser ve HPV bilgi puan ortalaması 3,67±4,16 (0,0-15,00) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer; with its incidence, economic burden during treatment, and the deaths it causes among women, is a public health issue that concerns not only women specifically but also the entire society in general, both globally and in our country. At the same time, due to the prolonged process of carcinogenesis, the presence of effective screening tests enabling early detection, and the high chances of successful treatment, it stands apart from other types of cancer. Despite the cervical cancer screening program in our country, a coverage rate of 70% has not yet been achieved. The aim of this study is to examine participation in cervical cancer screening in primary care settings according to the Precaution Adoption Process Model. This, cross-sectional study was conducted with the participation of a total of 389 women at the Istanbul Bahcelievler 3rd Family Health Center between 23.08.2023 and 03.05.2024. Data were collected through face-to-face interviews using a questionnaire prepared by the researcher in line with the literature, the HPV and Cervical Cancer Awareness Form, and the Cervical Cancer and Pap Smear Health Belief Model Scale. The study group consisted of women with a mean age of 39.77±9.78 (range: 19-66) years, of whom 89.7% were married, 36.3% were university graduates, 66.8% had an equal distribution of income and expenditure, had an average of 1.93 (range: 0-8) childbirths, and 96.1% had spent the last five years with a single sexual partner. The mean scores for participants' cervical cancer and HPV knowledge were found to be 3.67±4.16 (range: 0.0-15.00).