Türkiye'deki yönetim bilişim sistemleri eğitim programlarının iş ilanlarında aranan yeteneklerle uyumu
The alignment of management information systems education programs in Turkey with the skills demande in job advertisements
- Tez No: 878692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki devlet üniversitelerinde verilen Yönetim Bilişim Sistemleri (YBS) eğitim programlarının iş piyasasında aranan yeteneklerle uyum düzeyini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, çevrim içi iş ilanı platformlarından toplanan ilanlardaki beceri gereksinimleri, YBS programlarının müfredatlarıyla karşılaştırılarak değerlendirilmektedir. Sert ve yumuşak beceriler kavramı üzerinden yürütülen bu analizde, konu modelleme ve metin madenciliği teknikleri kullanılarak iş dünyasının gerektirdiği beceriler detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üniversitelerin tek amacı istihdam sağlamak olmasa da, bu çalışmada odak noktası istihdam sağlamaya yöneliktir. Araştırmanın bulguları, YBS programlarının müfredatlarının iş dünyasının taleplerine ne ölçüde cevap verebildiğini göstermekte ve bu uyumu sağlamak için eğitim programlarının nasıl geliştirilmesi gerektiğine dair stratejik öneriler sunmaktadır. Öğrencilerin teknik bilgilerle donanımının yanı sıra, disiplinler arası iş birliği ve uyum becerilerinin de önemine vurgu yapılmaktadır. Çalışma, YBS mezunlarının hem mevcut iş piyasası koşullarına hem de gelecekteki potansiyel değişikliklere uyum sağlayabilmeleri için gerekli beceri setlerinin geliştirilmesine odaklanmaktadır. Sonuç olarak, bu tez YBS eğitiminin iş piyasası ile olan senkronizasyonunu ele almakta ve iş ilanlarında belirtilen beceri gereksinimleri ile YBS müfredatları arasındaki uyumu değerlendirmektedir. Bulgular, Türkiye'deki üniversitelerin iş piyasası taleplerine daha etkin bir şekilde yanıt verebilmeleri için somut adımlar önermektedir. Bu çalışma aynı zamanda ulusal ve global ölçekte rekabetçi mezunlar yetiştirmeyi hedefleyen yenilikçi eğitim stratejilerinin geliştirilmesine katkı sağlayarak eğitim ve iş dünyası arasındaki etkileşimin güçlendirilmesine yönelik pratik çözümler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the alignment of Management Information Systems (MIS) education programs offered by public universities in Turkey with the skills demanded by the job market. The research evaluates the skill requirements specified in job postings collected from online job advertisement platforms by comparing them with the curricula of MIS programs. This analysis, conducted through the concepts of hard and soft skills, employs topic modeling and text mining techniques to examine the skills required by the business sector in detail. Although the primary aim of universities is not solely to provide employment, this study focuses on employment. The findings of the research demonstrate the extent to which the curricula of MIS programs meet the demands of the business world and provide strategic recommendations for developing these educational programs to ensure alignment. The study emphasizes the importance of interdisciplinary collaboration and adaptability skills, in addition to technical knowledge, for students. The focus is on developing the necessary skill sets for MIS graduates to adapt to both current job market conditions and potential future changes. In conclusion, this thesis addresses the synchronization of MIS education with the job market and evaluates the alignment between the skill requirements specified in job postings and the curricula of MIS programs. The findings offer concrete steps for universities in Turkey to respond more effectively to job market demands. Furthermore, this study contributes to the development of innovative educational strategies aimed at training competitive graduates on both national and global scales, providing practical solutions to strengthen the interaction between education and the business world.