Akdeniz bölgesinde bulunan lagünlerdeki (akyatan, akgöl-paradeniz ve beymelek) levrek (Dicentrarchus labrax), çipura (Sparus aurata) ve bazı kefal türlerinde (ugil spp.) viral nervöz nekrozis (VNN) virusunun varlığının araştırılması
Investigation of viral nervous necrosis (VNN) virus in sea bass (Dicentrarchus labrax), sea bream (Sparus aurata and some mullet species (Mugil spp.) in lagoons in the mediterranean region (akyatan, akgöl-paradeniz and beymelek)
  1. Tez No: 878702
  2. Yazar: UFUK OĞUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL YAVRU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
VNNV'nin neden olduğu Viral Nervöz Nekrozis (VNN), nodaviridae ailesinden betanodavirus genusunda yer alan ve deniz balıklarında yüksek mortalite ile seyreden önemli bir hastalıktır. Bu çalışmada, Akdeniz bölgesinde bulunan lagünlerde doğal olarak yetişen balıklarda (Levrek, Çipura ve Kefal) düşük (15-200C) ve yüksek (250C ve üzeri) su sıcaklıklarındaVNN virusunun araştırılması amaçlandı. 2021 ve 2022 yıllarında Akdeniz bölgesinde bulunan Adana-Akyatan, Mersin-Akgöl Paradeniz ve Antalya-Beymelek lagünlerindenörnekleme yapıldı. Altı aylık dönemler halinde (Şubat-Mart ve Ağustos-Eylül) 4 kez örnekleme yapıldı. Her türden 30 adet olmak üzere 1080 adet balık örneklendi. Balıkların beyin ve gözleri alınarak inokulum elde edildi.Elde edilen inokulumlar betanodavirus açısından Real Time RT-PCR (RT-qPCR) metodu ile test edildi. Hücre kültürü çalışması için WOAH'ın VNN referans laboratuvarından (Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Venezie, Dipartimento di Ittiopatologia, Italy) temin edilen ve ulusal referans laboratuvarı olan İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü stoklarında bulunan SSN-1 (StripedSnakehead) hücre hattı ve referans betanodavirus suşu (475/198) kullanıldı. Referans betanodavirus, SSN-1 hücresine inokule edilerek 25 ⁰C'da inkübe edildi ve inokulasyonu takip eden 7. günde vakuolizasyon ve lizis ile seyreden CPE oluşumu belirlendi. CPE belirlenen virus hücre süspansiyonu, 1 ml'lik cryoviallere porsiyonlanarak RT-qPCR'da pozitif kontrol virus olarak kullanılmak üzere -80 ⁰C'da stoklandı. Çalışma sonunda örneklerin hiçbirinde betanodavirus nükleik asiti tespit edilmedi. Çalışma ile Akdeniz bölgesinde bulunan lagünlerdenörneklenen Levrek, Çipura ve Kefal balıklarında VNNV varlığı ilk kez araştırıldı. Sonuç olarak, örneklenen balık türlerinde VNNV tespit edilmemiş olsa da etken yönünden periyodik kontrollerin yapılarak daha fazla araştırmayapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Viral Nervous Necrosis (NNV) caused by VNNVis an important disease that belongs to the betanodavirus genus from the Nodaviridae family and progresses with high mortality in marine fish.In this study, it was aimed to investigate the VNN virus in fish (Sea Bass, Sea Bream and Mullet) growing naturally in lagoons in the Mediterranean region at low (15-20°C)and high (>25°C)water temperatures. Fishsamplingswere made from Akyatan Lagoon-Adana, Akgöl Paradeniz Lagoon-Mersin and Beymelek Lagoon-Antalya between 2021 and 2022. Sampling was carried out 4 times in six-month periods (February/March-August/September). A total of 1080 fish, 30 of each species, were sampled. The inoculums was obtained by taking the brains and eyes of the fishes. Obtained inoculums were tested for NNV by Real Time RT-PCR (RT-qPRC) method. For the cell culture study, SSN-1 (Striped Snakehead) cell line and reference betanodavirus strain (475/198)were obtained from WOAH's VNN reference laboratory (Istituto Zooprofilattico Sperimentale delle Venezie, Dipartimento di Ittiopatologia, Italy) and the stocks of the national reference laboratory, Bornova Veterinary Control Institute, Izmir. Reference betanodavirus was inoculated into SSN-1 cells and incubated at 25 ⁰C, and CPE formation with vacuolization and lysis was determined on the 7th day following inoculation. The CPE determined virus cell suspension was portioned into 1 ml cryovials and stored at -80 ⁰C to be used as a positive control virus in RT-qPCR. At the end of the study,betanodavirus nucleic acid was not detected in any of the samples. In this study, the presence of VNNV in Sea Bass, Sea Bream and Mullet fish sampled from lagoons in the Mediterranean region was investigated for the first time.As a results, although NNV was not detected in fishessampled from the lagoons, moreresearch should be carried out tomake periodic controls for the agent.