Acil servise başvuran diyabetik ketoasidoz tanılı hastaların laktat klerensinin yatış süresini öngörme ve 28 günlük mortalite ile ilişkisi
Predicting the length of hospital stay and the association with 28-day mortality based on lactate clearance in patients diagnosed with diabetic ketoacidosis presenting to the emergency department
- Tez No: 878764
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERVAN GÖKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Diyabetik ketoasidoz acil servis başvuru sayısı yüksek bir hastalıktır. Diyabetik ketoasidozun acil serviste erken tanınması ve müdahale edilmesi mortaliteyi ve morbiditeyi önleme açısından önemlidir. Çalışmamızda laktat klirensinin diyabetik ketoasidoz hastalarında 28 günlük mortaliteyi ve hastaların acil servisten sonlanımını (servis/yoğun bakım yatışı/exitus) öngörmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 16.06.2019-16.06.2023 tarihleri arasında acil servise başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. 16.06.2019-16.06.2023 tarihleri arasında, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisinde diyabetik ketoasidoz tanısı alan 422 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların vital bulguları, yaş, cinsiyet, biyokimya parametreleri, dka ciddiyet skalası, hastanede kalış süresi , 28 günlük mortaliteleri kayıt altına alındı.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic ketoacidosis is a condition with a high number of emergency department admissions. Early recognition and intervention of diabetic ketoacidosis in the emergency department is crucial for preventing mortality and morbidity. In our study, we aimed to evaluate the efficacy of lactate clearance in predicting the 28-day mortality and the outcomes of patients in the emergency department (admission to the ward/intensive care unit or death) with diabetic ketoacidosis. Materials and Methods: In our study, patients who presented to the emergency department between June 16, 2019, and June 16, 2023, were retrospectively reviewed. Between these dates, 422 patients diagnosed with diabetic ketoacidosis at the Emergency Department of Ankara Bilkent City Hospital were included. The patients' vital signs, age, gender, biochemical parameters, DKA severity scale, length of hospital stay, and 28-day mortality were recorded.