Investigation of the neural basis of natural action perception within the theoretical framework of perceptual decision making
Doğal eylem algısının nöral temellerinin algısal karar verme teorik çerçevesinde incelenmesi
- Tez No: 878768
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Her gün, etrafımızdaki insanlar tarafından gerçekleştirilen pek çok eylem algılarız. Algıladığımız bu hareketleri ve bu hareketlerin arkasındaki niyetleri anlamak, gözlemlenen eyleme oluşturulacak cevaba karar verilmesi için kritiktir. Nörofizyoloji çalışmaları ve hesaplamalı model teorileri, bu algısal karar sürecinin iki aşamadan oluştuğunu ileri sürmektedir: kodlanmış duyusal kanıtların birikmesi ve yanıt seçimi. İnsanlarda yapılan EEG çalışmaları, bu iki aşamadan ilkini temsil ettiği düşünülen nöral bir iz tespit etmiştir: Gelen duyusal kanıtların gücüyle ölçeklenen ve motor hazırlığını temsil eden Lateralized Readiness Potansiyeli'nden (LRP) farklı olan Centro Parietal Pozitifliği (CPP). Ancak bu çalışmalarda çoğunlukla basit ve yapay uyaranlar kullanılmıştır; dolayısıyla doğal eylemler gibi daha karmaşık ve ekolojik açıdan anlamlı bir uyaranı işlerken algısal karar alma süreçlerinin benzer olup olmayacağı açık bir sorudur. Bu çalışma, doğal eylemlerin algılanmasıyla ilgili algısal kararların sinirsel temelini inceleyerek literatürdeki bu boşluğu araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla, üç ayrı EEG oturumu içeren bu çalışmada, yirmi katılımcı her oturumda farklı bir eylem sınıfına ait (hareket eylemleri, kişinin kendine yönelik hareketleri veya manipülasyon eylem sınıflarından biri) eylem örnekleri arasında bir ayrıştırma görevi gerçekleştirmiştir. Görev zorluğunu kontrol etmek için her bir eylem örneği üzerinde aynı uyumluluk manipülasyonu uygulanarak dört uyumluluk seviyesi oluşturulmuştur; davranışsal veri analizi ise uyumluluk seviyesinin artmasıyla birlikte ortalama yanıt sürelerinin ve kaçırma oranlarının azaldığını göstermiştir. Bununla birlikte, olaya-ilişkin potansiyel analizi sonuçları CPP sinyalinin tüm eylem sınıfları içerisinde -literatürle uygun olarak- uyaranın uyumluluk seviyesini takip ettiğini ve aynı zamanda eylem sınıfı manipülasyonunun CPP sinyali üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermiştir. CPP'nin aksine, LRP sinyali hem duyusal kanıtın gücünden hem de eylem sınıfının kimliğinden bağımsız bir oluşum sergilemiştir. Mevcut çalışmanın bulguları bir arada değerlendirildiğinde, çok daha basit uyaranların kullanılmasıyla tanımlanmış algısal karar verme aşamalarının ve bu aşamaların sinirsel temellerinin doğal eylemlerin algılanmasını içeren kararlara genellenebilirliğini desteklerken, doğal hareketlerin kimliğinin karar sürecini önemli ölçüde etkilediğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Every day, we perceive many actions performed by people around us. Understanding the movements we perceive and the intentions behind these movements is critical to determining how to respond to the observed action. Neurophysiology studies and computational model theories suggest that this perceptual decision process consists of two stages: accumulation of encoded sensory evidence and selection of response. EEG studies in humans have identified a neural trace thought to represent the first of these two stages: Centro Parietal Positivity (CPP), which scales with the strength of the incoming sensory evidence and differs from the Lateralized Readiness Potential (LRP) that represents motor preparatory activity. However, these studies mainly utilized simple and artificial stimuli; therefore, whether perceptual decision-making processes will be similar when processing a more complex and ecologically meaningful stimulus, such as natural actions, is an open question. This study aimed to investigate this gap in the literature by examining the neural basis of perceptual decisions related to the perception of natural actions. To this end, in this study, which included three separate EEG sessions, twenty participants performed a discrimination task between action exemplars belonging to a different action class in each session (either one of the locomotion, skin-displacement actions, or manipulation actions). To control for task difficulty, the same coherence manipulation was applied to each action exemplar to create four levels of coherence, and behavioral data analysis showed that mean response times and miss rates decreased as the level of coherence increased. Furthermore, the results of event-related potential analysis showed that the CPP signal followed the level of coherence of the stimulus within all action classes, which is in line with the literature, and also that the manipulation of the action class had a significant effect on the CPP signal. In contrast to CPP, the LRP signal showed an independent build-up from both the strength of the sensory evidence and the identity of the action class. Taken together, the findings of the current study support the generalizability of perceptual decision-making stages and their neural basis, which are defined by utilizing much simpler stimuli, to decisions related to the perception of natural actions while revealing that the identity of natural movements significantly influences the decision process.