Gebelikte romatizmal kalp hastalıklarının fetal ve maternal etkileri
Fetal and maternal effects of rheumatic heart diseases during pregnancy
- Tez No: 878773
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM YAMAN TUNÇ
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dicle Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu tez hem annenin hem de fetüsün sağlığı üzerinde önemli bir etkisi bulunan romatizmal kalp kapak hastalıklarının gebelik sırasındaki sonuçlarını araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu tezin amacı; romatizmal kalp kapak hastalığına sahip gebelerde kardiyovasküler sistemin nasıl etkilendiğini değerlendirmek, gebelik sırasında kalp kapak hastalığı olan annelerde görülen komplikasyonları ve gebelik sonuçlarını analiz etmektir. Bu amaçla gebelik sırasında romatizmal kalp kapak hastalığı olan annelerin tanısında kullanılan klinik ve görüntüleme yöntemleri incelenmiş olup romatizmal kalp kapak hastalıkları ile gebelik sürecinde başa çıkma ve tedavi yönetimi için önerilen stratejiler ele alınmıştır. Ayrıca bu tez çalışması, romatizmal kalp kapak hastalıklarının fetus üzerindeki etkilerini derinlemesine inceleyerek, bu hastalığa maruz kalan annelerin fetüslerinin sağlık durumlarını anlamak ve gelecekteki tedavi stratejilerini geliştirmek amacıyla bir temel sağlamayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine Ocak 2018 ile Eylül 2023 tarihleri arasında başvurmuş olan romatizmal kalp hastalığına sahip 100 gebe hastanın dosyası taranarak geriye yönelik bir kohort çalışması olarak planlanmıştır. Romatizmal kalp kapak hastalığına sahip gebe kadınların fetal ve maternal sonuçlarını değerlendirmek amacıyla veri toplanmıştır. Bu çalışmaya dahil edilen 100 gebe hastanın doğum şekli, doğum zamanı, romatizmal kalp kapak hastalığının tipi, derecesi, annenin ek hastalıklarının olup olmadığı, kullandığı ilaçları, kardiyoloji önerileri, sezaryen ile doğum önerilenlerde sezaryen endikasyonları, uygulanan anestezi şekli, post operatif dönemde yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı olup olmadığı ve taburculuk durumları ele alınmıştır. Çalışmaya viabilite üstü yani 24 hafta ve üzeri gebeliği olan ve hastanemizde doğum yapmış hastalar dahil edilmiş olup abortuslar, konjenital kalp hastalığı ve kardiyak ritim bozukluğu olan gebe hastalar çalışmanın dışında tutulmuştur. Fetal etkileri değerlendirmek amacıyla fetüsün doğum kilosu, boyu ve 1. ve 5. dakika apgar skorları ele alınmıştır. Romatizmal kalp kapak hastalığına sahip gebe kadınların klinik kayıtları incelenmiş ve gebelik sürecindeki tıbbi müdahaleler, ilaçlar, kardiyak değerlendirmeler kaydedilmiştir. Gebelik dönemi boyunca yapılan muayeneler, ultrasonografi sonuçları, kardiyolojik incelemeler ve anne sağlığı ile ilgili diğer bilgiler belirlenmiştir. Romatizmal kalp kapak hastalığına sahip annelerin bebeklerinde oluşan fetal sonuçlar değerlendirilmiştir. Doğum sonrası dönemde anne ve bebeklerin sağlık durumları, doğum şekilleri ve doğum sonrası komplikasyonlar kaydedilmiştir. Romatizmal kalp kapak hastalığına sahip gebe kadınların fetomaternal etkileri başlıklı bu tez, tanımlayıcı istatistikler ve uygun parametrik veya parametrik olmayan testler kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This thesis is designed to investigate the outcomes of rheumatic heart valve diseases during pregnancy, which have significant implications for both maternal and fetal health. The aim of this thesis is to assess how cardiovascular system is affected in pregnant women with rheumatic heart valve disease, analyze the complications and pregnancy outcomes observed in mothers with heart valve disease during pregnancy. For this purpose, clinical and imaging methods used in the diagnosis of pregnant women with rheumatic heart valve disease have been examined, and strategies recommended for coping with and managing treatment during pregnancy have been discussed. Additionally, this thesis aims to thoroughly examine the effects of rheumatic heart valve diseases on the fetus, with the goal of understanding the health status of fetuses exposed to this disease in mothers and laying a foundation for developing future treatment strategies. Materials and Methods: This study was designed as a retrospective cohort study by reviewing the records of 100 pregnant patients with rheumatic heart disease who presented to the Dicle University Faculty of Medicine Hospital between January 2018 and September 2023. Data were collected to evaluate the fetal and maternal outcomes of pregnant women with rheumatic heart valve disease. The study included parameters such as mode and timing of delivery, type and severity of rheumatic heart valve disease, presence of additional maternal comorbidities, medications used, cardiology recommendations, indications for cesarean section in those recommended for cesarean delivery, type of anesthesia applied, need for intensive care unit admission in the postoperative period, and discharge status. Patients with viability over 24 weeks of gestation who delivered at our hospital were included, while abortions, pregnant patients with congenital heart disease, and those with cardiac arrhythmias were excluded from the study. For assessing fetal effects, birth weight, length, and 1st and 5th minute Apgar scores of the fetus were considered. Clinical records of pregnant women with rheumatic heart valve disease were reviewed, and medical interventions, medications, and cardiac evaluations during pregnancy were recorded. Antenatal examinations, ultrasound results, cardiac evaluations, and other relevant maternal health information during pregnancy were determined. Fetal outcomes in the babies of mothers with rheumatic heart valve disease were evaluated. The health statuses of mothers and babies, delivery methods, and postpartum complications were recorded in the postpartum period.