Elektrikli iş makinalarının çevre kirliliğine etkisi
The effects of the electrical earth moving machines on the environmental pollution
- Tez No: 878790
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILKIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik ve Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan bu çalışmada, ekskavatör modelleri ve faaliyetlerinin çevre kirliliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Literatürde yer alan çalışmalarda, ekskavatörlerin yaşam döngüsü boyunca imalata, işletmeye ve imha süreçlerine bağlı olarak meydana gelen atıklar, karbondioksit salımları, titreşim ve gürültü çevre kirliliğini etkileyen temel faktörler olarak yer almaktadır. Bu çalışmada özellikle çevre kirliliğine etki eden faktörlerden olan ekskavatörlerin karbondioksit salımları üzerine incelemeler yapılmıştır. İçten yanmalı motora sahip bir ekskavatör üzerinde yapılan dönüşüm çalışması sonucunda, elektrik motoruyla çalışan bir ekskavatör elde edilmiştir. Dönüşüm çalışması sonucu elde edilen kablolu tip bir elektrikli ekskavatörün, bataryalı tip elektrikli ekskavatör modelinin içten yanmalı motora sahip bir ekskavatör modellerinin karbondioksit salımları ayrı ayrı hesaplanmıştır. Karbondioksit salım hesaplamaları sırasında makine üzerindeki sistem kayıpları, makine komponentlerinin verimlilik değerleri, diversite oranı, güç santrali verimliliği gibi faktörler göz önünde bulundurulmuştur. Yapılan araştırmaların ve elde edilen sonuçların iş makinesi sektöründeki gelişmelere katkıda bulunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines, the types of earth moving machines and their activities that effect the degree of their environmental pollution potential. According to the literature, wastes, carbon dioxide emissions, vibration and noise are the main concerns about the earth moving machines affecting environmental pollution in throughout their life cycle such as manufacturing, operations, and their disposal processes. This study examines, the carbon dioxide emission of the earth moving machines is one of the factors that affects the environmental pollution potential and carbon footprint. An internal combustion engine type of the earth moving machine was retrofitted to convert it electrical one. Two options were considered, namely electric cabled model and a battery-operated model. Their emission characteristics were compared with internal combustion engine type. The system inefficiencies, energy losses of different components, diversity ratio and power plant efficiency were taken into consideration in the excavators' carbon dioxide emissions. Results show that this study sheds light to the transition period to electric mobility in the industry.