Geleneksel mutfağın şehrin hafızasındaki yerine dair araştırma: Adapazarı Dartılı Keşkek örneği
Research on the place of traditional cuisine in the urban's memory: A case of Dartili Keşkek in Adapazari
  1. Tez No: 879011
  2. Yazar: NURULLAH YAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MÜNÜSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, geleneksel mutfağın şehrin hafızasındaki yeri üzerinde durulmaktadır. Marmara Bölgesinin doğusunda yer alan Sakarya ilinin geleneksel mutfağında yer alan ve coğrafi tescil işaretine sahip“Adapazarı Dartılı Keşkek”üzerinden etnografik alan araştırması yöntemiyle keşkek ustaları, geleneksel mutfak ürünlerini üreten aşçılar, şehir ve kültür araştırmacıları, keşkek yapımını bilen ve tüketen yetişkin bireylerden oluşan kaynak kişilerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiş ve hafızalarındaki bilgiler derlenmiştir. Keşkeğin nasıl yapıldığından ziyade hafızalarda durduğu yere ve nasıl hatırlandığına odaklanılan çalışma kapsamında, geleneksel mutfak, Manav toplumu, Sakarya ili, keşkeğin tarihi ve geleneksel arka planı kavramsal olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda, keşkeğin Sakarya için önemi tespit edilerek görünür olması öncelenmekte ve literatüre katkı sağlanarak yeni çalışmaların teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the place of traditional cuisine in the memory of the city is emphasised. Through the 'Adapazarı Dartılı Keşkek', which is included in the traditional cuisine of Sakarya province located in the east of the Marmara Region and has a geographical indication, face-to-face interviews were conducted with source persons consisting of keşkek masters, cooks who produce traditional cuisine products, urban and cultural researchers and adult individuals who know and consume keşkek, and the information in their memories was compiled through ethnographic field research method. Within the scope of the study, which focuses on how keşkek is remembered rather than how it is made, traditional cuisine, Manav society, Sakarya province, the history and traditional background of keşkek are conceptually discussed. In this context, it is aimed to determine the importance of keşkek for Sakarya and to make it visible and to encourage new studies by contributing to the literature.