Yalova göç mutfağı ve gastronomi rotalarının oluşturulması
Creating Yalova migration cuisine inventory and gastronomy routes
  1. Tez No: 955316
  2. Yazar: GÜLSÜM YURTSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ÖZBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bir destinasyonun gastronomi arz kaynaklarını tespit ederek turizme kazandırılmasının başlangıç noktası bölgenin gastronomi envanterinin ve rotalarının belirlenmesidir. Bu çalışmanın amacı, göçlerle şekillenen nüfus yapısına sahip Yalova ilinin göç mutfak kültürü envanterini oluşturmak ve bu doğrultuda şehrin gastronomi arz kaynaklarını tespit ederek olası gastronomi rotalarını belirlemektir. Bu araştırma literatürde Yalova göç mutfak kültürü ile ilgili sınırlı kaynak bulunması, somut olmayan sözlü mutfak kültür hafızasının kayıt altına alınması ve altı etnik grubun mutfak kültürünü kapsaması bakımından önemlidir. Bu amaç doğrultusunda, Yalova'ya Balkan, Kafkas ve Kırım göçleriyle gelmiş, yaklaşık 100 yıldır burada yaşayan Çerkez, Dağıstan, Kırım Tatarı, Selanik, Boşnak ve Bulgaristan göçmeni topluluklar arasından, ölçüt örnekleme yöntemiyle seçilen 30 katılımcı ile yemek kültürünü tespit etmek amacıyla, 15.07.2024 ile 15.10.2024 tarihleri arasında yarı yapılandırılmış, yüz yüze derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu etnik grupların yaşadığı köylerdeki gastronomi arz kaynakları hakkında bilgi almak ve göç temalı gastronomi rotalarının oluşturulması içinde ise 39 katılımcı ile yapılandırılmamış görüşme gerçekleştirilmiştir. Transkripsiyonu yapılan görüşme verileriyle Maxqda24 nitel veri analiz programında içerik analizi yapılarak altı etnik grubun temsil yemekleri, içecekleri, süt ürünleri, ekmek çeşitleri, iftar, sahur, kandil, arife gibi dini gün yemekleri ve gelenekleri, Ramazan ve Kurban Bayramı yemekleri ve gelenekleri, Hıdırellez gibi mevsimsel gün yemekleri ve gelenekleri, unutulmuş ve unutulmak üzere yemek ve gelenekler tespit edilerek yazılı hale getirilmiştir. Bununla birlikte araştırmanın çalışma grubunu oluşturan 6 etnik grubun mutfak kültür kodları karşılaştırmalı olarak ele alınarak yorumlanmıştır. Ayrıca gastronomi arz kaynakları dikkate alınarak üç adet göç mutfağı temalı gastronomi rotası oluşturulmuştur. Rota 1, Kırım Tatar, Çerkez ve Bulgaristan mutfak kültürlerine ait lezzetlerin gastro turistler tarafından deneyimlenebileceği bir güzergâhtan oluşmaktayken, Rota 2 ise zengin mutfak kültürüne sahip Dağıstan mutfağının lezzetlerinin deneyimlenebileceği bir güzergâhtır. Rota 3 ise Selanik mutfak kültürüne özgü geleneksel yemeklerin rotayı takip eden gastro turistler tarafından deneyimlenebileceği şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, bu gastronomi rotalarında yer alan duraklara ait gastronomi arz kaynaklarının görselleri, rota noktalarına yerleştirilen QR kodlar aracılığıyla erişilebilir hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The starting point for identifying the gastronomy supply sources of a destination and introducing it to tourism is to determine the gastronomy inventory and routes of the region.The aim of this study is to create a migration culinary culture inventory of Yalova province, which has a population structure shaped by migrations, and to determine possible gastronomy routes by identifying the city's gastronomy supply sources.This research is important in terms of the limited resources in the literature on Yalova migration culinary culture, recording the intangible oral culinary culture memory and covering the culinary culture of six ethnic groups. For this purpose, semi-structured, face-to-face in-depth interviews were conducted between 15.07.2024 and 15.10.2024 with 30 participants selected by criterion sampling method from among Circassian, Dagestani, Crimean Tatar, Thessaloniki, Bosnian and Bulgarian immigrant communities who came to Yalova with Balkan, Caucasian and Crimean migrations and have been living here for about 100 years, in order to determine the culinary culture. Unstructured interviews were conducted with 39 participants to obtain information about the gastronomy supply sources in the villages where these ethnic groups live and to create migration-themed gastronomy routes. The content analysis of the transcribed interview data was performed in the Maxqda24 qualitative data analysis program, and the representative dishes, beverages, dairy products, bread varieties, religious day dishes and traditions such as iftar, sahur, kandil, and arife, Ramadan and Eid al-Adha dishes and traditions, seasonal day dishes and traditions such as Hıdırellez, forgotten and about to be forgotten dishes and traditions of six ethnic groups were identified and written down. In addition, the culinary culture codes of the 6 ethnic groups constituting the study group of the research were comparatively examined and interpreted. In addition, three ethnic themed gastronomy routes were created by taking into account the gastronomy supply sources. Route 1 consists of a route where gastro tourists can experience the flavors of Crimean Tatar, Circassian and Bulgarian culinary cultures, respectively, while Route 2 is a route where the flavors of Dagestan cuisine with its rich culinary culture can be defined. Route 3 was designed in a way that traditional dishes specific to the culinary culture of Thessaloniki can be experienced by gastro tourists following the route. In addition, visuals of the gastronomy supply sources of the stops on these gastronomy routes have been made accessible through QR codes placed at the route points.