Modanın kilo algısı üzerine etkisi
The impact of fashion on weight perception
- Tez No: 879025
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, moda sektörünün ve medyanın normal kilolu bireyler ve obez bireylerin kilo algısı üzerindeki etkisini araştırmak üzere tasarlanmıştır. Kilo algısının üzerin-deki etkiler ele alınırken; çeşitli değişkenlerin varlığından yararlanılmıştır. Moda sektörü ve medya temsili; alt başlıklar halinde; bireylerin çeşitli demografik özelliklerine göre incelenmiştir. Moda sektörürünün kilo algısı kavramını derinden etkilediği tespit edilmiş, bu doğrultuda bireylerin normal kilolu ve obez oluşunun kilo algısı üzerine etkileri incelenmiştir. Moda sektörünün çeşitli yönleri, farklı yaklaşımlar altında değerlendirilmiş, medyanın etkisi göz önünde bulundurularak; tüm bu kapsamda anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması sonucunda modanın kilo algısı üzerinde doğrudan ve dolaylı yollar ile pozitif yönde kuvetli bir etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to investigate the impact of the Fashion industry and the square on normal weight individuals and obese individuals' weight perception. While discussing the effects on weight perception; it tooks advantage of the exist-ence of various variables. Fashion industry and media representation; in subhead-ings; were examined according to various demographic characteristics of individuals. It has been determined that the fashion industry deeply affects the concept of weight perception and accordingly, the effects of individuals being normal weight or obese perception have been examined. Various aspects of the fashion industry; evaluated under different approaches, taking into account the influence of the media; a survey was conducted in this context. As a result of the survey, it was determined that fashion has a strong poisitive effects on weight perception, both directly and indirectly.