Yazılım yoğunluklu sistem mühendisliği yaklaşımı ile isterlerin analizi: Bir hava aracı örneği
Analysis of requirements with a software-intensive systems engineering approach: An aircraft example
- Tez No: 879030
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN AÇIKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Karmaşık sistemlerin yaşam döngülerinin yönetimi için sistem mühendisliği disiplinler arası bir rol oynamaktadır. Ortaya çıkışından günümüze kadar evrilen süreçte sistem mühendisliği geliştirdiği metodolojiler sayesinde temel görevi olarak unsurlar arasında etkileşimi sürekli sağlamaktadır. Projenin başlangıç aşamasında karşılaşılan Bilgi Talebi (RFI) ve Teklife Çağrı (RFP) fazlarında da sistem mühendisliği yönetim yaklaşımına ve dokümante edilmiş veri setlerine ihtiyaç duymaktadır. Ancak, bu süreçlerin etkili bir şekilde yürütülmesi, doğru veri setlerinin toplanması ve analiz edilmesi için projenin henüz başlangıç aşamasında maliyet ve kaynak yönetimi açısından olumsuz durumlar ile karşılaşılmaktadır. Özellikle, ilgili fazların yönetimi için tecrübeli ve yetişmiş insan kaynağı ihtiyacı duyan mevcut durum, henüz işletme için maddi karşılığa dönüşmemiş proje aşamasında, yüksek kaynak ayrılması anlamına gelmektedir. Ayrıca, alışılagelmiş şekilde yönetilen süreç hızlı ve alternatifli çözüm önerileri getiren bir yapıdan ziyade, hantal ve tek tip ya da az sayıda alternatif çözümler üretebilen bir yapıdadır. Öte yandan yazılım teknolojisindeki gelişim, sistem mühendisliğinin Bilgi Talebi (RFI) ve Teklife Çağrı (RFP) fazlarına cevap verebilecek niteliktedir. Yoğun adam/saat harcanarak işletilen süreçler, anlık veya çok kısa sürede sonuçlar alınarak yönetilebilir. Çalışmada örnek model, bir eğitim uçağı üzerinden kurgulanmış ve çıktı olarak anlık ürün teknik özellikleri ve performans verileri oluşturulmuştur. Python yazılımı ile oluşturulan örnek model ve yöntem ile sistem mühendisleri için Bilgi Talebi (RFI) ve Teklife Çağrı (RFP) fazlarında kullanılmak üzere erişilebilir, çağa uygun ve pratik bir araç geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Systems engineering plays an interdisciplinary role in managing the life cycles of complex systems. From its inception to the present day, systems engineering has continuously ensured interaction between elements through the methodologies it has developed. In the Request for Information (RFI) and Request for Proposal (RFP) phases encountered at the project's initiation stage, there is a need for the management approach and documented data sets of systems engineering. However, effective execution of these processes and the collection and analysis of accurate data sets face negative conditions in terms of cost and resource management at the project's very beginning. Particularly, the current situation, which requires experienced and trained human resources for the management of these phases, means allocating high resources to a project phase that has not yet yielded financial returns for the business. Additionally, traditionally managed processes are cumbersome and produce single-type or few alternative solutions rather than fast and multiple alternative solutions. On the other hand, developments in software technology are capable of responding to the Request for Information (RFI) and Request for Proposal (RFP) phases of systems engineering. Processes that require intensive man-hours can be managed by obtaining results instantly or in a very short time. In the study, a sample model was constructed through a training aircraft, and instant product technical specifications and performance data were generated as outputs. The sample model and method developed with Python software aim to develop an accessible, contemporary, and practical tool for use by systems engineers in the Request for Information (RFI) and Request for Proposal (RFP) phases.