Roma İmparatorluk Dönemi'nde Mısır hububatının Roma'ya ihracatında İskenderiye'nin rolü
The role of Alexandria in the Export of Egyptian Grain to Rome during the Roman Imperial Period
  1. Tez No: 879168
  2. Yazar: DOĞANAY GÖRKEM İBAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sualtı Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
“Roma İmparatorluğu Dönemi'nde Mısır Tahılının Roma'ya İhracatında İskenderiye'nin Rolü”başlıklı tez, Roma İmparatorluğu Dönemi'nde Mısır'dan Roma'ya yapılan tahıl ihracatı ile İskenderiye kenti arasındaki önemli tarihsel ve ekonomik ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışma, önemli bir liman kenti olarak İskenderiye'nin stratejik önemini ve Roma nüfusunu sürdürmek için çok önemli bir meta olan tahıl ticaretini kolaylaştırmadaki önemli rolünü göz önüne sermektedir. Tez, İskenderiye'nin konumunun coğrafi avantajları, tahıl taşımacılığını destekleyen altyapı ve lojistik tahıl ihracatının hem İskenderiye hem de Roma İmparatorluğu üzerindeki ekonomik etkisi ve bunu etkileyen siyasi dinamikler dahil olmak üzere bu ticari ilişkinin çeşitli yönlerini araştırıyor. Bu ticaret ağına ek olarak İskenderiye'deki tahıl tedarik, depolama ve dağıtım mekanizmalarını inceleyerek şehrin daha geniş tedarik zincirinde hayati bir halka olarak oynadığı role ışık tutmaktadır. Tez tarihsel kayıtları, arkeolojik bulguları ve bilimsel araştırmaları analiz ederek, İskenderiye'nin stratejik konumu, denizcilik yetenekleri ve idari yapılarının Roma'ya istikrarlı ve tutarlı bir tahıl tedariki sağlamada nasıl önemli bir rol oynamasını sağladığının daha derinden anlaşılmasına rol oynamakta. Çalışma iki şehir arasındaki karmaşık karşılıklı bağımlılığın ve bu ticari ilişkinin Roma İmparatorluğu'nun istikrarı ve refahı üzerindeki daha geniş etkilerinin altını çiziyor. Özünde bu tez İskenderiye'nin Roma İmparatorluğu döneminde Mısır tahılının Roma'ya ihracında oynadığı çok yönlü rolü aydınlatarak, bu önemli ticaret ağını şekillendiren ekonomik, politik ve lojistik dinamiklere ve bunun hem şehir merkezleri hem de bölge üzerindeki etkilerine ışık tutuyor.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“The Role of Alexandria in the Export of Egypt Grain to Rome during the Roman Empire”explores the important historical and economic relationship between the grain exports from Egypt to Rome during the Roman Empire and the city of Alexandria. The study highlights the strategic importance of Alexandria as an important port city and its important role in facilitating the grain trade, which was a crucial commodity to sustain the Roman population. The thesis explores various aspects of this trade relationship, including the geographical advantages of Alexandria's location, the infrastructure and logistics that support grain transportation, the economic impact of grain exports on both Alexandria and the Roman Empire, and the political dynamics that influenced it. In addition to this trade network, the thesis examines the grain supply, storage and distribution mechanisms in Alexandria, shedding light on the city's role as a vital link in the wider supply chain. By analyzing historical records, archaeological finds and scientific research, the thesis plays a role in a deeper understanding of how Alexandria's strategic location, maritime capabilities and administrative structures enabled it to play an important role in providing a stable and consistent grain supply to Rome. The study underscores the complex interdependence between the two cities and the wider implications of this commercial relationship for the stability and prosperity of the Roman Empire. In essence, this thesis illuminates the multifaceted role played by Alexandria in the export of Egyptian grain to Rome during the Roman Empire, shedding light on the economic, political and logistical dynamics that shaped this important trade network and its effects on both the city centers and the region.