Der einfluss der mediensprache auf die wahrnehmung der gesundheitlichen konzepte
Medya dilinin sağlık konseptlerinin algılanması üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 879170
  2. Yazar: ELİF ASENA BİNBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GENCER ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
2019 yılından bu yana Covid-19 pandemisi tüm dünyada bireysel ve toplumsal yaşama hemen hemen her alanlarda farklı şekillerde tesir ederken, medya organlarında en çok konuşulan ve tartışılan konular arasında yer almaktadır. Konu hakkında, medya dili aracılığıyla üretilen ve kullanılagelen söylemler, sağlık konseptlerine karşı geliştirilen belirli biyopolitikaların algılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Toplum gündemini yansıtan görsel ve işitsel medya organlarında üretilen ve kullanılagelen söylemlerin gerçek yaşamı yansıtmaları ve kurgu olmamaları nedeniyle, bu söylemlerin analizinin dil bilimsel çalışma için önemli araştırma verileri sağlama potansiyelleri vardır. Bu noktadan yola çıkarak bu tezde, 2020-2022 yılları arasında Covid-19 Pandemi dönemi boyunca Türk ve Alman medya dilinin, sağlık konseptleri hakkındaki algıları nasıl dilsel biçimlendirdikleri ve oluşturulan bu biyopolitik tutumdaki rolleri araştırılacaktır. Bu medya metinleri, Fransız filozof Michel Foucault'nun söylem analizi yöntemiyle incelenerek, elde edilen veriler aynı şekilde söylem analizi perspektifinden yorumlanacaktır. Böylelikle Covid-19 Pandemi süreci boyunca üretilen ve kullanılagelen söylemlerin bireysel ve toplumsal yaşamda sağlık konseptlerinin algılanmasında ve bunlara karşı geliştirilen yaklaşımlardaki etki gücünün ortaya çıkarılması hedeflenmektedir. Dil bilimi alanında daha önce Covid-19 Pandemi dönemi ile ilgili Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Psikoloji vb. alanlarında pek çok çalışma bulunmakta ama bu konu hakkında yeterli karşılaştırmalı dil bilimsel söylem analizi çalışması, özellikle Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde bulunmamaktadır. Bu noktadan yola çıkarak, 2020-2022 yıllarındaki Covid-19 Pandemi sürecinde medya dilinin sağlık konseptleri algısının dilsel biçimlendirilmesi, dil bilimsel söylem analizi yöntemiyle incelenecek, aynı zamanda Türk ve Alman medya dilleri de birbirleriyle karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilecektir. Ayrıca tezde, medya organlarında kullanılagelen nefret söylemleri gibi sadece negatif noktalara odaklanılmayıp, daha çok dil bilimsel bakış açısından ele alınarak, sağlık konseptlerinin algılanmasında rol oynayan dilsel faktörler dil bilim teori ve yaklaşımlarıyla açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In practically every region of the world since 2019, the Covid-19 Pandemic has affected individual and social life in various ways, and it is one of the topics of greatest interest and discussions in the mass media. The discourses generated and used by the mass media on the topic“Covid-19 Pandemic”have a significant impact on how people perceive the particular biopolitics that have been formed against to health concepts. Analysis of these discourses has the potential to provide valuable research material for linguistic studies since the discourses created and used in visual and audio media reflecting the social agenda based on real life or real-life events and are not products of fiction. Starting from this point, this thesis will explore how the Turkish and German media language linguistically shaped perceptions about health concepts during the Covid-19 Pandemic period between 2020-2022 and as well as their contribution to this biopolitical mindset. The discourse analysis approach developed by French philosopher Michel Foucault will be used on these media texts, and the results will be interpreted within the context of Discourse Theory. Previous studies on Sociology, Communication Sciences, Psychology, and other topics relating to the Covid-19 Pandemic period have been conducted in the scientific study of languages. Although the discipline is well-researched, there aren't nearly enough studies on contrastive linguistic discourse analysis, particularly in German Language and Literature studies. Starting from this point, the linguistic shaping of the perception of health concepts in the media language during the Covid-19 Pandemic period of 2020-2022 will be examined with the discourse analysis method and the Speech Act Theory, and at the same time, Turkish and German media languages will be analyzed comparatively with each other.