Koah'lı ve asemptomatik geriatrik bireylerde kırılganlık, el kavrama kuvveti, fiziksel aktivite, kinezyofobi ve yorgunluğun değerlendirilmesi
Evaluation of fatigue and kinesiophobia in COPD ans asymptomatic geriatric individuals
  1. Tez No: 879171
  2. Yazar: İLAYDA KARABAYIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı KOAH'lı ve asemptomatik geriatrik bireylerde, kinezyofobi, yorgunluk, fiziksel aktivite ve el kavrama kuvvetleri ve kırılganlıklarını değerlendirmek ve bu doğrultuda KOAH'ın bu değerlendirme parametreleri üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışma Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi, Göğüs Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran KOAH tanısı almış geriatrik bireylerden ve KOAH tanısı almayan asemptomatik geriatrik bireylerden oluşmaktadır. KOAH'lı bireyleri tespit ettikten sonra kartopu yöntemi ile belirlenen asemptomatik geriatrik bireyler olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Çalışmaya dahil edilen tüm bireylerin yaş, kilo, boy, vücut kütle indeksi olmak üzere demografik özellikleri sorgulanmıştır. Çalışmaya dahil olan her bireye değerlendirme aşamasında kinezyofobi değerlendirmek için TAMPA Kinezyofobi Ölçeği, yorgunluk düzeylerini değerlendirmek için Yorgunluk Şiddeti Ölçeği, fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek için Yaşlılar için Fiziksel Aktivite Ölçeği (PASE), el kavrama kuvvetlerini belirlemek için El Kavrama Testi, kırılganlıklarını belirlemek için ise PRISMA-7 Kırılganlık Testi kullanılmıştır. Çalışmaya dahil edilen KOAH'lı bireylerin yorgunluk puan ortalaması 3.82 ± 1.05, asemptomatik bireylerin yorgunluk puan ortalaması 1.63 ± 1.12 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen KOAH'lı bireylerin fiziksel aktivite puan ortalaması 73.19 ± 52.33, asemptomatik bireylerin fiziksel aktivite puan ortalaması 131.31 ± 45.29 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen KOAH'lı bireylerin el kavrama kuvveti ortalaması sağ el için 15.34 ± 7.95, sol el için 16.21 ± 7.81 olarak bulunmuş olup, asemptomatik bireylerin el kavrama kuvveti ortalaması sağ el için 20.93 ± 5.97, sol el için 20.69 ± 4.98 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen KOAH'lı bireylerin kırılganlıkları değerlendirildiğinde bireylerin %60'ı kırılgan %40'ı kırılgan olmadığı, asemptomatik bireylerin kırılganlıkları değerlendirildiğinde bireylerin %16'sı kırılgan, %84'ü ise kırılgan olmadığı tespit edilmiştir. KOAH'lı bireylerin Tampa Kinezyofobi puanı ortalaması ise 49.84 ± 9.42 olarak, asemptomatik bireylerin Tampa Kinezyofobi puanı ortalaması 36.2 ± 4.6 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen bireylerde gruplara göre yorgunluk şiddeti düzeyi (t=7.157; p=0,00), TAMPA kinezyofobi düzeyi (t=6.506;p=0,00), PASE fiziksel aktivite testi (t=--4.199;p=0,00), Jamar Sağ El Kuvveti testi (t=-2.812;p=0,007), Jamar Sol El Kuvveti testi (t=-2.419;p=0,019), PRISMA-7 kırılganlık testi puanları arasında istatistiksel olarak fark bulunmuştur (x²=10.27;p=0,001). KOAH'lı geriatrik bireylerin değerlendirilmesinde kırılganlık, yorgunluk, fiziksel aktivite, kinezyofobi ve kas kuvveti parametrelerin mutlaka göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate kinesiophobia, fatigue, physical activity, hand grip strength, and frailty in geriatric individuals with and without Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) and to examine the impact of COPD on these assessment parameters. This study consists of geriatric individuals diagnosed with COPD who applied to the Chest Diseases outpatient clinic at Kırıkkale Yuksek Ihtisas Hospital and asymptomatic geriatric individuals without a COPD diagnosis. After identifying individuals with COPD, the asymptomatic geriatric individuals were selected using the snowball sampling method, resulting in two groups. The demographic characteristics of all individuals included in the study, such as age, weight, height, and body mass index, were recorded. Each individual included in the study was evaluated using the TAMPA Scale for Kinesiophobia, the Fatigue Severity Scale for assessing fatigue levels, the PASE Test for determining physical activity levels, the JAMAR Hand Grip Test for measuring hand grip strength, and the PRISMA-7 Frailty Test for assessing frailty. The average fatigue score of the individuals with COPD was found to be 3.82 ± 1.05, while that of the asymptomatic individuals was 1.63 ± 1.12. The average physical activity score of the individuals with COPD was 73.19 ± 52.33, whereas it was 131.31 ± 45.29 for the asymptomatic individuals. The average hand grip strength of the individuals with COPD was 15.34 ± 7.95 for the right hand and 16.21 ± 7.81 for the left hand, while the average hand grip strength of the asymptomatic individuals was 20.93 ± 5.97 for the right hand and 20.69 ± 4.98 for the left hand. When evaluating frailty, 60% of the individuals with COPD were found to be frail, and 40% were not frail; among the asymptomatic individuals, 16% were found to be frail, and 84% were not frail. The average TAMPA Kinesiophobia score was 49.84 ± 9.42 for the individuals with COPD, and 36.2 ± 4.6 for the asymptomatic individuals. Statistical differences were found between the groups in terms of fatigue severity (t=7.157; p=0,00), TAMPA kinesiophobia (t=6.506; p=0,00), PASE physical activity test (t=-4.199; p=0.00), Jamar Right Hand Strength test (t=-2.812; p=0,007), Jamar Left Hand Strength test (t=-2.419; p=0,019), and PRISMA-7 frailty test scores (x²=10.27; p=0,001). We believe that frailty, fatigue, physical activity, kinesiophobia, and muscle strength parameters should be considered in the evaluation of geriatric individuals with COPD.