Suriye İç Savaşı, Gezi Parkı eylemleri ve 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerine etkisi
The Effect of Syrian Civil War, Gezi Park protests and July 15 coup attempt on Turkey–European Union relations
- Tez No: 879207
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Türkiye'de 2011 yılı sonrasında ülkenin iç ve dış siyasetini etkileyen üç önemli olay meydana gelmiştir. Bu olaylar; 2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı, 2013 yılında gerçekleşen Gezi Parkı eylemleri ve 2016 yılında gerçekleşen 15 Temmuz darbe girişimidir. Yaşanan bu üç olay, AK Parti iktidarının iç ve dış politikadaki eğilimlerini de doğrudan etkilemiştir. Bu etkilerin en önemlilerinden biri Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışmanın amacı; Türkiye-AB ilişkilerine AK Parti iktidarının bu üç olay özelindeki güncel politikaları üzerinden ışık tutmak ve bu sayede AK Parti iktidarının 2011 yılı sonrasında sahip olduğu politik yaklaşımların AB uyum sürecini ne yönde etkilediğini analiz etmektir. Çalışmada olaylar tarihsel sırada incelenerek AK Parti iktidarındaki Türkiye'nin mevcut politikalarının Türkiye'nin AB üyelik sürecini“neden”ve“nasıl”etkilediğinin üzerinde durulmaktadır. Bahsi geçen üç olayın kendi içerisinde ayrı bölümlerde değerlendirilmesinde vaka analizi yöntemi ve karşılaştırmalı yöntemden yararlanılmıştır. Bu üç olayın Türkiye-AB ilişkilerine etkisi Avrupa Komisyonu'nun yıllık olarak yayınladığı Türkiye raporları üzerinden analiz edilmiştir. Bahsi geçen üç olayın Türkiye-AB ilişkilerine etkisinin yanı sıra, AK Parti'nin bu üç olayda sergilediği politikalar arasında benzerlik olup olmadığı sorusuna da tercih edilen araştırma yöntemleri aracılığıyla yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
After 2011, three important events occurred in Turkey that affected the country's domestic and foreign politics. These events are the Syrian civil war that started in 2011, the Gezi Park revolts in 2013 and the July 15 coup attempt in 2016. These three events directly affected the AK Parti government's domestic and foreign policy tendencies. One of the most important impacts was on Turkey-European Union relations. The aim of the study is to shed light on Turkey-EU relations through the current policies of the AK Parti government in these three cases and thus to analyze how the political approaches of the AK Parti government after 2011 have affected the EU accession process. The study analyzes the events in historical order and emphasizes“why”and“how”Turkey's current policies under the AK Parti government have affected Turkey's EU accession process. The case study method and comparative methodology are used to analyze the three events in separate chapters. The impact of these three events on Turkey-EU relations is analyzed through the European Commission's annual reports on Turkey. In addition to the impact of these three events on Turkey-EU relations, the question of whether there are similarities between the AK Parti's policies in these three events has also been sought through the preferred research methods.