Devlet, kimlik ve hafıza: Diasporada ve anavatanda Süryani kimliğinin farklı veçheleri
State, identity and memory: Different aspects of Syriac identity in diaspora and homeland
- Tez No: 879249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR BUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 689
Özet
Mezopotamya'nın en eski topluluklarından olmasına rağmen I. Dünya Savaşı'nın koşulları ve sonrasında yaşanan siyasi gelişmeler nedeniyle çeşitli coğrafyalara dağılmış olarak farklı iktidarlar altında yaşayan Süryanilerin toplumsal aidiyetleri farklı sosyal, kültürel ve siyasal koşullar doğrultusunda şekillenmiştir. Bu çalışma, siyaset sosyolojisi merceği altında, Süryani kimliğini temellendiren ve şekillendiren mekânların sosyal ve siyasal koşullarının yanı sıra, bu koşullar altında ortaya çıkan sorunlara da değinerek Süryanilerin farklı kimlik stratejilerini nasıl inşa ettiğini ve günümüzde iktidar ve diğer yerel halklar ile ilişkilerini bu stratejiler üzerinden nasıl müzakere ettiğini anlamaya gayret göstermiştir. 7 Şubat 2022 - 10 Şubat 2023 tarihleri arasında yürütülen alan araştırmasının bulguları, Süryani kimliğinin farklı kolektif hafızalardan beslenerek inşa edildiğini ortaya koymuştur. Bu bulgulara göre söz konusu hafızaların oluşmasının nedeni, Süryaniler arasında farklı kültürel ve ideolojik aidiyetlerin tasfiyesini sağlayan bir ulus-devlet fikrinin henüz inşa edilememiş olmasıdır. Bu durum, Süryanilerin menşei ve kolektif adı ile ilişkili tartışmaların günümüze kadar devam etmesini ve hatta bir tür siyasal güç mücadelesine dönüşmesini sağlamıştır. Dolayısıyla bu çalışma hem Süryani kimlik stratejilerinin nasıl inşa edildiğini anlamaya hem de günümüzde bireylerin neden bu stratejileri benimsediğini yorumlamaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite being one of the oldest communities of Mesopotamia, the social belonging of the Syriacs, who are living under different governments, scattered in various geographies due to the conditions of World War I and the political developments thereafter, has been shaped in accordance with different social, cultural and political conditions. This study, through the lens of political sociology, has endeavored to understand how Syriacs construct different identity strategies and negotiate their relations with the government and other local people today based on these strategies by addressing the social and political conditions of the places that ground and shape Syriac identity, as well as the problems that arise under these conditions. The findings of the field research conducted between February 7, 2022 and February 10, 2023 reveal that Syriac identity is constructed by feeding on different collective memories. According to these findings, the reason for the formation of these memories is the fact that the idea of a nation-state that enables the elimination of different cultural and ideological belongings among Syriacs has not yet been constructed. This situation has enabled the debates about the origin and collective name of the Syriacs to continue to the present day and even turn into a kind of political power struggle. Therefore, this study attempts to understand how Syriac identity strategies were constructed and to interpret why individuals adopt these strategies today.