Ticari olarak kullanılan entomopatojen nematod (Heterorhabditis bacteriophora, Steinernema carpocapsae, Steinernema feltiae) izolatlarının depolama ömürlerinin belirlenmesi ve depolama süresi sonundaki etkinlik ve üreme kapasitelerinin araştırılması
Determination of the storage life of commercially used entomopathogenic nematode (Heterorhabditis bacteriophora Steinernema carpocapsae, Steinernema feltiae) isolates and investigation of their effectiveness
- Tez No: 879459
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ALPER SUSURLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Entomopatojen nematodlar (EPN), yaygınlıkla tarım zararlılarının mücadelesinde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, Ekobioset (Steinernema carpocapsae), Bioteam (Heterorhabditis bacteriophora), Nematac (S. feltiae) ticari ürünlerinin, 1, 25, 45 (Tavsiye Edilen Kullanma Tarihi), 50, 55 ve 65. günlerde canlılıkları, 25. ve 55. günde farklı dozlarda etkinlikleri ve üreme güçlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmanın sonuçlarında, çalışmada kullanılan tüm ürünlerin 45. güne kadar canlılık açısından oldukça dayanıklı olduklarını göstermiştir. Dayanıklılık en düşük olduğu tür H. bacteriophora olup bu değer 65. günde %50 canlılık olarak belirlenmiştir. Çalışma özelinde dayanıklılığın en yüksek olarak belirlendiği tür ise S. carpocapsae olup 65. günde %76.55 canlılık belirlenmiştir. 25 ve 55. günde farklı dozlarda etkinlikler üzerinde yapılan çalışma sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Tüm türler için konukçu üzerinde oldukça yüksek oranda %96.66 ile 86.66 arasından değişen ölüm oranları elde edilmiştir. Ek olarak bu tez çalışmasında 25 ve 55. günde farklı dozlarda üreme güçlerinin elde edilmesi üzerinde yapılan çalışma sonucunda türler içerisinde farklı günlerde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık elde edilememiştir. Ekobioset (S. carpocapsae) için en yüksek üreme gücü 50 infektif Juvenil (IJ), 25. günde ortalama 74134.2 IJ/Galleria mellonella olarak elde edilmiştir. En düşük değer ise 10 IJ, 55. günde ortalama 21082.4 IJ/G. mellonella olarak belirlenmiştir. Bioteam (H. bacteriophora), için 50 IJ, 25. günde en yüksek değer ortalama 61682.3 IJ/G. mellonella olarak belirlenmiştir. En düşük değer ise 10 IJ, 55. günde 13824.5 IJ/G. mellonella olarak belirlenmiştir. Nematac (S. feltiae), için en yüksek üreme gücü 50 IJ/G. mellonella, 25. günde ortalama olarak 95722.3 IJ/G. mellonella şeklinde belirlenmiştir. En düşük değer ise 10 IJ, 55. Günde ortalama 16308.2 IJ/G. mellonella olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Entomopathogenic nematodes (EPN) are widely used to control agricultural pests. In this thesis study, the viability of commercial products Ekobioset (Steinernema carpocapsae), Bioteam (Heterorhabditis bacteriophora), Nematac (S. feltiae) were examined on days 1, 25, 45 (Recommended Use Before Date), 50, 55 and 65, and on days 25 and 55. It was aimed to determine the effectiveness and reproductive power of different doses per day. The results of the study showed that all products used in the study were quite durable in terms of viability until the 45th day (Recommended consumption date). The species with the lowest durable was H. bacteriophora and this value was determined as 50% viability on the 65th day. The species with the highest resistance was determined as 76.55% viability on the 65th day, specifically for S. carpocapsae. As a result of the study conducted on the activities of different doses on the 25th and 55th days, no statistically significant difference was found. For all species, very high mortality rates on the host, ranging from 96.66 to 86.66%, were obtained. In addition, as a result of the study conducted in this thesis study on obtaining reproductive powers at different doses on the 25th and 55th days, no statistically significant difference could be obtained within the species on different days. The highest reproductive power for the ecobiocete (S. carpocapsae) was 50 Infective Juvenile (IJ), with an average of 74134.2 IJ/Galleria mellonella on the 25th day. The lowest value was determined as 10 IJ, with an average of 21082.4 IJ/G. mellonella on the 55th day. For Bioteam (H. bacteriophora), 50 IJ, the highest value on the 25th day was determined as 61682.3 IJ/G. mellonella. The lowest value was determined as 10 IJ and 13824.5 IJ/G. mellonella on the 55th day. The highest reproductive power for Nematac (S. feltiae) is 50 IJ/G. mellonella was determined as an average of 95722.3 IJ/G. mellonella on the 25th day. The lowest value was 10 IJ, with an average of 16308.2 IJ/G. mellonella on the 55th day.