Bazı entomopatojen nematodların Spodoptera littoralis (Boisduval, 1833) (Lepidoptera: Noctuidae)'e etkinliklerinin laboratuvar koşullarında belirlenmesi
Determination of the efficacy of some entomopathogenic nematodes onSpodoptera littoralis (Boisduval, 1833) (Lepidoptera: Noctuidae) inlaboratory conditions
  1. Tez No: 843184
  2. Yazar: ESRA PARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP KAŞKAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada entomopatojen nematod türlerinden, Heterorhabditis bacteriophora (Poinar, 1975) (Rhabditida: Heterorhabditidae) (Bioteam®), Steinernema carpocapsae (Weiser, 1955) (Rhabditida: Steinernematidae) (Ekobioset®) ve Steinernema feltiae (Filipjev, 1934) (Nematoda: Steinernematidae) (Nematac®)'nin ticari biyopreparatlarının, tarımsal alanlarda önemli ekonomik kayıplara neden olan Spodoptera littoralis (Boisduval, 1833) (Lepidoptera: Noctuidae)'in beşinci larva dönemindeki bireyleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Üç entomopatojen nematodun 4 farklı dozu (50, 100, 200, 400 IJs/ 5 ml su), 50 gr steril edilmiş toprağın bulunduğu plastik kaplara (60*70 mm) uygulanarak, üzerine 5. dönem S. littoralis bireyleri Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümüne ait iklim odasına (27±2°C) bırakılmış ve 5 gün boyunca gözlemlenmiştir. Deneme, laboratuvar koşullarında tesadüf parselleri deneme desenine göre her bir doz için 5 tekerrür ve 4 tekrarlı olarak yürütülmüştür. Kontrol edilen 5 günün sonunda uygulanan her üç entomopatojen nematod türünde de farklı uygulama dozlarının kontrole göre istatistiksel açıdan farklı grupta olduğu görülmüştür. Deneme sonucunda en yüksek ortalama ölüm oranının S. carpocapsae uygulamasında 400 IJs dozunda ve 5. günde %100 olduğu görülmüştür. Bunu takip eden en yüksek ortalama ölüm oranı ise yine S. carpocapsae uygulamasının 200 IJs dozunda ve 5. günde %95 olarak görülmüştür. Steinernema carpocapsae uygulamasına en yakın ortalama ölüm oranı %90 ile S. feltiae uygulamasının 200 ve 400 IJs dozunda 5. gün görülmüştür. Heterorhabditis bacteriophora uygulaması ise en yüksek ortalama ölüm oranını %75 ile 400 IJs dozunda ve 5. günde göstererek denemede kullanılan diğer uygulamalara oranla geride kalmıştır. Yapılan çalışma istatistiksel olarak 5 gün boyunca değerlendirilmeye alınmış olsa da denemede kullanılan kontrol karakterindeki bireylerin ergin olarak çiftleşmesi ve yumurta bırakmasına kadar gözlemlenmiştir. Spodoptera littoralis bireylerinin Steinernematidae familyasına bağlı entomopatojen nematodlar ile 200 ve 400 IJs dozunda enfekte edilmiş larvaların istatistiksel olarak değerlendirilmeye alınmayan sonraki günlerde pupa aşamasında öldüğü, H. bacteriophora ile 400 IJs dozunda enfekte edilen bireylerin canlı kalanlarının %40'ında ise kanatlarında ve üreme organlarında bozukluklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of biopreparations of entomopathogenic nematode species Heterorhabditis bacteriophora (Poinar, 1975) (Rhabditida: Heterorhabditidae) (Bioteam®), Steinernema carpocapsae (Weiser, 1955) (Rhabditida: Steinernematidae) (Ekobioset®) and Steinernema feltiae (Filipjev, 1934) (Nematoda: Steinernematidae) (Nematac®) commercial biopreparations on the fifth larval stage individuals of Spodoptera littoralis (Boisduval, 1833) (Lepidoptera: Noctuidae), which causes significant economic losses in agricultural areas. Four different doses of three entomopathogenic nematodes (50, 100, 200, 400 IJs/ 5 ml water) were applied to plastic containers containing 50 g of sterilised soil and S. littoralis individuals of the 5th instar were placed in the climate chamber (27±2°C) of Ege University Faculty of Agriculture, Department of Plant Protection and observed for 5 days. The study was conducted under laboratory conditions according to the randomized plots experimental design with 5 replicates for each dose and repeated 4 times. It was observed that the application doses of all three entomopathogen nematode species were different from the control. As a result of the study, it was observed that the species with the highest average mortality rate (100.00%) was S. carpocapsae at 400 IJs dose and on the 5th day. This was followed by the highest mean mortality rate of 95.00% on the same day and at 200 IJs dose of the same species. The closest average mortality rate to Steinernema carpocapsae was 90.00% on the 5th day at 200 and 400 IJs dose of S. feltiae. Heterorhabditis bacteriophora species showed the highest average mortality rate of 75.00% at 400 IJs dose and on the 5th day and was lower than the other species used in the experiment. Although the study was statistically evaluated for 5 days, the individuals in the control character used in the experiment were observed until they became adults, mated and eggs laid. The larvae of Spodoptera littoralis individuals infected with entomopathogenic nematodes of the family Steinernematidae at a dose of 200 and 400 IJs died in the pupal stage on the following days, which were not statistically evaluated. Malformations in the wings and reproductive organs were observed in 40.00% of the surviving individuals infected with H. bacteriophora at a dose of 400 IJs.