Bir manifoldtaki iki fazlı akımın akış özelliklerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the flow characteristics of two phase current in a manifold
- Tez No: 879510
- Danışmanlar: PROF. TAMER BAĞATUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yatay olarak yerleştirilmiş bir manifold boru sisteminden geçen su ve hava-su (çift fazlı) karışımlı akım modellerinin; manifold üzerinde açılan beş adet orifis (port) çıkış noktalarındaki çıkış akım değerleri ve davranışları üzerindeki değişimleri deneysel olarak incelenmiştir. Sisteme yerleştirilmiş venturi aygıtı yardımıyla atmosferden vakumlanan farklı hava debilerinin manifold port çıkış çapları ile çıkış akım değerleri üzerindeki etkisi çıkış jet uzunluklarının ölçümleriyle karşılaştırılmıştır. Manifold port çıkış akımlarının homojenliğini sağlayan sistem performansı test edilmiştir. Sonuç olarak hem tek hem de çift fazlı düşük ana manifold akımlarında ve eşit çıkış port çaplarında homojen jet uzunluklarının elde edildiği görülmüştür. Manifold ana akım hızı V=1,5-2 m/s olduğunda sistem stabil ve yüksek jet uzunlukları üretmektedir. Sistem d/D=0,433 için uygun çalışma şartları sağlamaktadır. Ayrıca deneysel çalışma verileri ile elde edilen matematiksel modeller, denenmemiş durumların sonuçlarının tahmini için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The variations in the exit flow rates and behaviors at five outlet ports opened on the manifold pipe system, through which a flow of water and air-water (two-phase) mixtures passes horizontally, have been experimentally investigated. The effect of different air flow rates vacuumed from the atmosphere with the aid of a venturi device installed in the system on the exit flow rates and diameters of manifold port exits has been compared with measurements of exit jet lengths. The system performance ensuring the homogeneity of manifold port exit flows has been tested. As a result, it has been observed that homogeneous jet lengths are obtained at both single and two-phase low main manifold flows and with equal exit port diameters. When the main manifold flow velocity V is 1.5-2 m/s, the system is stable and produces high jet lengths. Additionally, it provides suitable operating conditions for d/D=0.433.