Genelleştirilmiş Cartan-Vranceanu manifoldlarındaki bazı eğrilerin geometrisi
Geometry of some curves in the generalized Cartan-Vranceanu manifolds
  1. Tez No: 416840
  2. Yazar: AYŞE YILMAZ CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH AZİZ ERGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezin amacı, Cartan-Vranceanu manifoldlarındaki biharmonik eğrilerin eğri çiftlerinin parametrik denklemlerinin açık olarak ifade edilmesidir. Birinci bölümde, Riemann manifoldu ve biharmonik eğriler kuramına ilişkin bu tez çalışmasının sonraki bölümlerinde kullanılacak olan bazı ön bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, literatürde Cartan-Vranceanu manifoldları ve bu manifoldların üzerlerindeki biharmonik eğrilere ilişkin yer alan bazı sonuçlar verilmiştir. İkinci bölümden sonra gelen iki bölüm, tamamen özgün olacak şekilde düzenlenmiştir. Üçüncü bölümde, 3−boyutlu Cartan-Vranceanu manifoldlarındaki biharmonik eğ- rilerin sırasıyla evolüt, involüt, Bertrand ve Mannheim eğri çiftlerinin parametrik karakterizasyonları verilmiştir. Dördüncü bölümde, üçüncü bölümde elde edilen sonuçlar (2n + 1)− boyutlu Cartan-Vranceanu manifoldlarındaki biharmonik eğrilerin eğri çiftlerine genelleştirilmiş- tir. Ayrıca, bu bölümde (2n+ 1)− boyutlu Cartan-Vranceanu manifoldlarındaki bir biharmonik eğrinin, en fazla kaçıncı mertebeden evolüt ve involüt eğri çiftine sahip olabileceği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to characterize the curve couples of the biharmonic curves in the Cartan-Vranceanu manifold. In the first chapter, some preliminary information concerning Riemann manifold and biharmonic curves which will be used in the subsequent chapters is given. In the second chapter, some results concerning Cartan-Vranceanu manifolds, biharmonic curves on these manifolds in the literature are given. Two chapters that come after the second chapter, are completely original. In the third chapter, characterizations of curve couples of the biharmonic curves in the 3−dimensional Cartan-Vranceanu manifolds are given. These couples are evolute, involute, Bertrand and Mannheim couples respectively. In the fourth chapter, the results that handled in previous chapter are generalized to curve couples of the biharmonic curves in the (2n+1)−dimensional Cartan-Vranceanu manifolds. In addition to this, the order of evolute and involute curve couple of a biharmonic curve in the (2n + 1)−dimensional Cartan-Vranceanu manifolds are studied.