Yenilenebilir enerji sistemlerinde ağırlıklı bulanık öbekleme tabanlı bir yer seçimi yöntemi
A weighted fuzzy clustering-based facility location model for renewable energy systems
  1. Tez No: 879528
  2. Yazar: GÖKÇE KILIÇKAYA ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARIK KÜÇÜKDENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Artan nüfus yoğunluğu nedeniyle yenilenebilir enerji kaynaklarına duyulan gereksinim eskisinden çok daha önemli bir hale gelmiştir. Bu durumdaki en önemli etkenlerden biri, fosil yakıtların hızla tükenmesi ve çevreye verdikleri zarardır. Yenilenebilir enerji ise doğal süreçler ile her seferinde yeniden üretilebilen sürdürülebilir kaynaklar olarak ifade edilmektedir. Ayrıca CO2 emisyonları fosil yakıtlara göre çok daha az düzeyde çıktığından çevreye olumsuz etkisi de düşüktür. Çalışmamız tesis yer seçimi problemine yeni bir model önerisi sunmanın yanında, giderek artan enerji ihtiyacına dikkat çekmek için yenilenebilir enerji sistemlerine değinmiştir. Güneş, rüzgâr, su, jeotermal ve biyokütle yenilenebilir enerji kaynakları olarak tanımlanmaktadır. Çalışma kapsamında yenilenebilir enerji kaynaklarından biyogazın tercih edilmesi ise ülkemiz şartlarının tarım ve hayvancılık faaliyetlerine elverişli olmasıdır. Yenilenebilir enerji tesislerinden hedeflenen verimin alınması için en uygun yerleşim yerlerinin belirlenmesi, incelenmesi gereken önemli konulardan biridir. Tez çalışmasında ülkemizde tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin yoğun olduğu Konya ili için biyogaz tesislerinin kurulumunda en uygun yerleşim alanlarının belirlenmesi incelenmiştir. Tesis yer seçimi probleminin çözümünde Revize Ağırlıklandırılmış Bulanık C-Ortalamalar yöntemi kullanılmıştır. Literatüre baktığımızda biyogaz tesislerinin yer seçiminde bu yönteminin kullanıldığı herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Metodolojinin ilk aşamasında veri analizi gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise tahminleme yöntemi ile gelecek yıllara ait yeni veriler elde edilmiştir. Daha sonra tahmin performansları incelenmiş, hata payını en küçükleyecek şekilde yeni hesaplamalar yapılmıştır. Tesis yer seçiminde tahminleme yöntemi xviii ile elde edilen veriler kullanılmış ve gelecekteki şartlar ön görülerek en uygun yerleşim yerleri belirlenmiştir. Biyogaz tesislerinin yer seçimi nüfus, büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayıları dikkate alınarak bütünleşik bir bakış açısıyla incelenmiştir. Metodolojinin üçüncü aşamasında ise bu üç farklı değişken tek bir nihai değerde birleştirilerek yer seçimi problemlerinde kullanacak olan yeni bir model önerisi geliştirilmiştir. İlk kez çalışmamızda önerilen bu model ve biyogaz tesis yer seçiminde Revize Ağırlıklandırılmış Bulanık C-Ortalamalar yönteminin ilk defa uygulanması çalışmanın yenilikçi yönlerini oluşturmaktadır. Önerilen yaklaşımların günümüz koşullarında uygulanabilir olması ve gelecekteki durumları öngörerek yer seçiminin yapılması, çalışmanın güçlü yönlerini oluşturmaktadır. İlk kez bu çalışmada önerilen yaklaşımın pek çok bölge ve alanda uygulanabilir olacağı düşünülmekte, gelecek çalışmalara katkı sağlayacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
As the population density rises, the importance of renewable energy sources ever more apparent. One of the most important factors in this situation the rapid excuted of fossil fuels and damage to environment. Renewable energy is defined as sustainable resources through natural processes that undergo continual replenishment. Furthermore, CO2 emissions according to fossil fuels is released at much lower levels, its negative impact on the enviroment is also low. In additon to proposing a new model for the facility location, is mentioned renewable energy systems to attract attention to increasing energy requirements. Solar, wind, water, geothermal and biomass are defined as renewable energy resources. Our study, the preference for biogas as a renewable energy sources is that conditions of our country are favorable for agricultural and livestock activities. Our aim is supplied from renewable energy facilities. Assessing the most suitable locations for renewable energy facilities to achieve the targetd yield, is one of the important issues to be examined. In the thesis study, it was examined to determine the most suitable areas for biogas facility location because of are favorable for Konya province where agricultural and livestock activities are intensive in our country. In the facility location problem solving was used method Revised Weighted Fuzzy C-Means. In our review of the literature, there is no study in which this method is used for the biogas facility location. In the initial stage of the methodology, data analysis was performed. In the second stage of methodology, new data for futere years were xx obtained using forecasting methods. Subsequently, the forecasting performance was evaluated, the data set that minimizes the margin of error is obtained. In facility location was used to the data obtained by the forecasting method and the most suitable locations were determined by predicting future conditions. Biogas facility location was examined from an integrated perspective, considering population, cattle and sheep numbers. In the third stage of methodology, a novel model proposal was developed fort he facility location problems, these three different variables are combined into a single final value. Our study's innovative aspects stem from this model proposed for the first time in our study and the first application of the Revised Weighted Fuzzy C-Means method in biogas facility location. The strength of the study are that the proposed approaches are applicable in today's conditions and considering future scenarios in the facility location process. The approach proposed for the first time in this study will be applicable in many regions and areas and is expected will contribute to future studies.