Türkiye'de savunma sanayi dijital dönüşüm yol haritası önerisi
Digital transformation roadmap proposal for defense industry in Turkey
  1. Tez No: 879565
  2. Yazar: MERVE ASİLOĞULLARI AYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Science and Technology, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri ve Milli Güvenlik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çalışmada, Türkiye'nin savunma sanayiinde dijital dönüşüm süreci kapsamında stratejik yönelimlere dair öngörüler belirlenmektedir. Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) tarafından yayınlanan taksonomiden hareketle oluşturulan çalışma, alan uzmanlarınca oluşturulan ifadelerden hareketle Delphi ifadelerinin oluşturulması sağlanmıştır. Çalışmada, savunma sanayiinde Türkiye'nin dijital dönüşümünü öngören stratejik adımların belirlenmesinde Delphi yöntemini kullanılmıştır. Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ile ilgili sonuçların desteklenmesi sağlanmıştır. Sonuçlar, Türkiye'nin savunma sanayiinde dijital dönüşüm yol haritası oluşturmak için bir temel sunmaktadır. Bu yol haritası ile öne çıkan Delphi ifadeleri, uzun, orta ve kısa vadede hangi teknolojilerin uygulamaya yakın olduğu hakkında bilgi vermektedir. Ek olarak, SSB tarafından belirlenen taksonomi çerçevesinde, Türkiye'nin savunma sanayiindeki dijital dönüşümünü yönlendirmek için stratejiler sunulmuştur. Bu çalışma, Türkiye'nin ilgili alanda ulusal ve uluslararası rekabet edebilirliğini artırmak için bir katkıda bulunmaktadır. Araştırmanın sonuçları, savunma sanayiinde dijital dönüşümün önemini vurgulamakta ve gelecekteki araştırmalar için temel sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the study, predictions regarding strategic orientations within the scope of the digital transformation process in Turkey's defense industry are determined. The study was created based on the taxonomy published by the Presidency of Defense Industries (SSB), and Delphi expressions were created based on the expressions created by field experts. In the study, the Delphi method was used to determine the strategic steps envisaging Turkey's digital transformation in the defense industry. The results regarding the Analytic Hierarchy Process (AHP) were supported. The results provide a basis for creating a digital transformation roadmap in Turkey's defense industry. The Delphi statements featured in this road map provide information about which technologies are close to implementation in the long, medium and short term. Additionally, within the framework of the taxonomy determined by the SSB, strategies are presented to direct Turkey's digital transformation in the defense industry. This study contributes to increasing Turkey's national and international competitiveness in the relevant field. The results of the research highlight the importance of digital transformation in the defense industry and provide the basis for future research.