Assessing the relationship between cultural dimensions and brand equity in middle-class consumers with a Technology Acceptance Model: A cross-cultural comparation study
Orta sınıf tüketicilerde kültür boyutları ve marka denkliği arasındaki ilişkinin Teknoloji Kabul Modeli ile incelenmesi: Kültürler arası karşılaştırma
  1. Tez No: 879564
  2. Yazar: ZAKARIA ABDIWALI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÜNSALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın amacı, kültürel boyutlar ile marka denkliği arasındaki ilişkiyi açıklamak ve bu ilişkide teknoloji kabul modelinin temel değişkenleri olan algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan faydayı aracı değişkenler olarak kullanmaktır. Ayrıca, Türkiye ve Etiyopya arasındaki kültürel farklılıkları karşılaştırmayı hedeflemektedir. Veriler, Türkiye'den 501 ve Etiyopya'dan 573 olmak üzere toplam 1.074 katılımcıdan toplanmıştır. Toplanan veriler, kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, güç mesafesinin her iki ülkede de marka değeri üzerinde doğrudan bir etkisinin olmadığını göstermektedir. Buna karşılık, belirsizlikten kaçınma, hoşgörü/kısıtlama, bireycilik/kolektivizm ve uzun vadeli/kısa vadeli yönelim, Türkiye bağlamında marka değeri üzerinde doğrudan bir etki gösterirken, bu boyutlar Etiyopya'da marka değerini doğrudan etkilememektedir. Öte yandan, maskülen/feminin boyutu Etiyopya'da marka değeri üzerinde doğrudan ve anlamlı bir etkiye sahipken, Türkiye'de bu etki gözlemlenmemektedir. Ayrıca, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan fayda, kültürel boyutlar ile marka değeri arasındaki ilişkide önemli aracı etkiler göstermektedir. Kültürel boyutlar ile marka denkliği arasındaki ilişkiyi ülkeler arası farklıkları incelemek amacıyla çoklu grup analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar, güç mesafesi, belirsizlikten kaçınma ve marka değeri arasındaki ilişki açısından ülkeler arasında anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymaktadır. Ancak, maskülen/feminin, hoşgörü/kısıtlama, bireycilik/kolektivizm ve uzun vadeli/kısa vadeli yönelim ile marka değeri arasındaki ilişkiler açısından ülkeler arasında anlamlı farklılıklar gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between cultural dimensions and brand equity, employing the core variables of the technology acceptance model perceived ease of use and perceived usefulness as mediating factors. Furthermore, the study seeks to compare the cultural differences between Türkiye and Ethiopia. Data were collected from 1,074 respondents, with 501 from Türkiye and 573 from Ethiopia. The data analysis was conducted using partial least squares structural equation modelling (PLS-SEM). The findings indicate that power distance does not exert a direct influence on brand equity in either country. However, uncertainty avoidance, indulgence versus restraint, individualism versus collectivism, and long-term versus short-term orientation demonstrate a direct effect on brand equity in Türkiye, whereas these dimensions do not directly affect brand equity in Ethiopia. Conversely, the masculinity versus femininity dimension has a direct and significant impact on brand equity in Ethiopia, with no corresponding effect in Türkiye. Additionally, perceived ease of use and perceived usefulness exhibit significant mediating effects on the relationship between cultural dimensions and brand equity. A multi-group analysis was conducted to further investigate if there is a significant difference between the countries on the relationship between cultural dimensions and brand equity. The results reveal no significant differences between the countries in terms of the relationship between power distance, uncertainty avoidance, and brand equity. However, significant differences are observed between the countries concerning the relationships between masculinity versus femininity, indulgence versus restraint, individualism versus collectivism, long-term versus short-term orientation, and brand equity.