Investigating the impact of project management aspects on safety-related performance in construction projects
İnşaat projelerinde proje yönetimi unsurlarının güvenlikle ilgili performans üzerindeki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 879585
  2. Yazar: BASSEL MOHAMED AHMED MOHAMED NASSER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDAT SEMİH ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
İnşaat sektörü, ulusal ekonomik büyümenin ve kalkınmanın önemli bir itici gücüdür ve dünya çapında birçok ülke için çekirdek bir sektördür. Ancak iş sağlığı ve güvenliği konuları bu sektörde ciddi bir endişe kaynağıdır. İnşaat projeleri, karmaşık doğaları, yüksek riskli faaliyetleri ve çeşitli paydaşları kapsayan doğaları nedeniyle bir dizi güvenlik riski içermektedir. Türkiye'de inşaat sektörü de benzer zorluklarla karşı karşıya ve iş kazası sayısı ve ölümlü kaza oranı endişe verici seviyelere ulaştırmaktadır. Bu bağlamda bu tez, Türkiye'deki inşaat sektöründe iş güvenliği performansının iyileştirilmesine odaklanmaktadır. Bu çalışma, iş güvenliği performansını etkileyen çeşitli faktörleri incelemekte ve güvenlik performansını artırmanın inşaat uygulamalarının etkinliği ve ardından inşaat projeleri ve şirket sonuçları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Paydaşları iş güvenliğinin stratejileri uygulanmasından kaynaklanan sonuçları incelemeye teşvik ederek iş güvenliği performansını artırmayı amaçlamaktadır. Bu tez, Türkiye'de inşaat sektöründe iş güvenliği alanında farkındalık yaratmayı, işletmelerin ve projelerin genel performansını arttırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca çalışma sonuçlarının sektöre yönelik politika oluşturma ve uygulama süreçlerine katkı sağlaması beklenmektedir. Bu tez, Türkiye'deki inşaat sektörünün iş güvenliği konusunda daha iyi bir anlayış geliştirmesine ve daha güvenli ve daha sürdürülebilir bir çalışma ortamı sağlamasına yardımcı olacak bir adım olarak değerlendirilmelidir. Çalışmanın metodolojisi; Her aşaması araştırmanın farklı yönlerini ele alan, üç aşamalı bir süreci içeren kapsamlı bir yaklaşımla tasarlanmıştır. İlk aşama çerçeve yapısının oluşturulmasıdır. İkinci aşama anket tasarımını içerir; bu aşamada belirlenen faktörlerin ölçülmesine yönelik uygun araçlar geliştirilir ve anket formu hazırlanmaktadır. Son olarak üçüncü aşama Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analiziyle ilgilidir; Bu analiz, toplanan verilerin istatistiksel olarak incelenmesini sağlar ve çalışmanın ana hipotezlerini test etmek için kullanılmaktadır. Bu üç aşama araştırmanın metodolojik temelini oluşturur ve güçlü bir analitik çerçeve sağlar; Böylece çalışmanın hedeflerine ulaşması için etkili bir yaklaşım sağlanır. Çerçeve yapısının oluşturulması araştırmanın temel adımlarından biridir ve iş güvenliği performansını ve genel sektör çıktılarını etkileyen çeşitli faktörlerin sistematik olarak tanımlanmasını içermektedir. Bu aşamada literatür taramasına, uzman görüşlerine ve mevcut verilere dayanan bir yaklaşım benimsenmektedir. Öncelikle literatür taraması yapılarak önceki araştırmalardan elde edilen bulgular gözden geçirilir ve iş güvenliği performansını etkileyen temel faktörler belirlenmektedir. Bu ana faktörler genellikle proje koşulları, şirket politikası, endüstriyel hazırlık, iş sağlığı ve güvenliği performansı, inşaat etkinliği, proje çıktıları ve şirket çıktıları gibi ana gizli değişkenlere ayrılmaktadır. Daha sonra her kategori altında indikatörün belirlenmesi için uzman ve akademisyen görüşlerine başvurulmuştur. Uzmanlar, deneyim ve bilgi birikimlerine dayanarak inşaat sektöründe iş güvenliği performansını etkileyen faktörler ve güvenlikle ilgili inşaat uygulamalarının etkinliğinin artırılmasından beklenen çıktıları hakkında görüşlerini paylaşmıştır. Bu görüşler literatür doğrultusunda ve araştırma amacına uygun olarak düzenlenmiştir. Örneğin iş güvenliği performansı alt kategorisi altında güvenliğe uyum, kaza oranlarının düşük olması, kazaya ramak kala bildirimlerinin az olması gibi göstergeler yer almıştır. Oluşturulan çerçeve yapısı araştırma amacına ve hipotezlere uyarlanarak model olarak formüle edilmiştir. Bu aşamada belirlenen ana gizil değişkenler ile gözlenen değişkenler arasındaki ilişkiler ve etkileşimler dikkate alınmıştır. Modelin oluşturulması sırasında, belirlenen faktörlerin iş güvenliği performansı üzerindeki etkisine ve bu etkilerin inşaat sektörünün genel sonucunu iyileştirmek için nasıl bir araya geldiğine odaklanılmıştır. Bu sayede araştırmanın temel çerçevesi oluşturulmakta ve iş güvenliği performansını etkileyen faktörlerin karmaşık ilişkileri daha iyi anlaşılmaktadır. Anket tasarım aşaması ayrıntılı olarak gerçekleştirilmiştir. Google Formlar üzerinden çevrimiçi olarak yapılan bu tasarım, çalışmanın ana hedeflerine ulaşmak için dikkatlice planlandı ve uygulandı. İlk olarak, güvenliği artırma modelinin karmaşıklığını anlamak ve modelin farklı gizli değişkenler arasındaki ilişkilerini analiz etmek için gereken tüm gözlemlenen değişkenleri kapsamlı bir şekilde içerdiğinden emin olmak için dikkatlice oluşturulmuştur. Özellikle anketin içeriği literatürde daha önce yapılan çalışmaların sonuçları ve önerileri dikkate alınarak özenle hazırlanmıştır. Katılımcıların profil bilgilerini toplamak ve araştırmanın genel güvenirliğini artırmak amacıyla anketin tasarımında üç ana bölüm oluşturulmuştur. Birinci bölümde katılımcıların kişisel ve işle ilgili bilgileri yer alırken, ikinci bölümde katılımcının üzerinde çalıştığı projeye ilişkin detaylı bilgiler yer aldı. Bu sayede katılımcının deneyimleri ve çalışma koşulları daha iyi anlaşılmış ve analiz için daha sağlam bir temel oluşturulmuştur. Anketin en önemli kısmı olan üçüncü bölümde, güvenlik artırma modelinde belirlenen faktörlerin değerlendirilmesi sağlanmıştır. Bu bölümde her faktör için uygun bir ölçek kullanılmış ve katılımcılardan faktörlerin önem düzeyini belirtmeleri istenmiştir. Spesifik olarak katılımcıların faktörleri nasıl değerlendirdikleri ve 1-5 arası Likert ölçeği kullanılarak hangi faktörlerin önceliklendirildiği hakkında bilgi toplanmıştır. Anketin son hali oluşturulduktan sonra anketin son hali onaylanarak profesyonel iş platformları aracılığıyla hedef katılımcılara ulaştırıldı ve veriler toplandı. Bu süreç, katılımcıların gerçek durumu ve deneyimleri hakkında doğru bilgilerin elde edilmesini sağlayarak araştırmanın güvenirliğini artırmaya yönelik önemli bir adım olmuştur. Anket verileri toplandıktan sonra, toplanan verilerin gözden geçirilmesi ve analiz edilmesi için Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) analizi kullanılmaktadır. Bu analiz süreci öncelikli olarak IBM SPSS AMOS yazılımı kullanılarak yapılmaktadır. Bu aşamada modelin yapı geçerliliği üç ana testle sağlanır: Ölçek güvenilirliği, ayrımcı geçerlilik ve yakınsama geçerliliği. YEM analizi, gizli değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve etkinin yönünün belirlenmesi açısından önemlidir. YEM analizi aynı zamanda hangi göstergelerin iş güvenliği performansı ve proje ve şirket düzeyindeki çıktılar üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu gösteren yükleme faktörlerini belirlemek için de kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarının incelenmesi, iş güvenliği performansını etkileyen faktörlerin ve bu faktörlerin sonuçlara etkisinin anlaşılmasına ışık tutmaktadır. Bulgular, inşaat sektöründe iş güvenliği performansının önemli bir yönünü oluşturan faktörlerin belirlenmesine yardımcı oldu. Şirket politikasının ve proje koşullarının uygunluğu gizli değişkenler iş güvenliği performansının artırılmasında belirleyici rol oynamaktadır. Ayrıca endüstriyel hazırlık düzeyinin şirket politikası, proje koşulları ve iş güvenliği performansı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca proje koşulları ile güvenlik performansı gizli değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Sonuçlar ayrıca iş güvenliği performansının inşaat süreçlerinin etkinliği üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. İş güvenliği performansının arttırılması, projelerin başarıyla tamamlanmasına ve şirketlerin uzun vadeli başarısına katkı sağlamaktadır. Özellikle iş güvenliği performansının arttırılması, projelerin zamanında ve bütçesinde tamamlanmasına, müşteri memnuniyetinin artmasına ve ürün kalitesinin artmasına katkı sağlamaktadır. Araştırma sonuçları ayrıca iş güvenliği performansının inşaat şirketlerinin genel başarısını önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir. İş güvenliği performansının arttırılması şirketin marka değerini artırmakta, uzun vadeli karlılığı artırmakta ve toplam maliyetleri azaltmaktadır. Ayrıca iş güvenliği performansının artması şirketlerin sigorta primlerini düşürerek paydaşlar arasındaki güveni artırmaktadır. Çalışma, güvenlik performansını artırmada temel rol oynayan faktörleri vurgulamaktadır; bunlar arasında güvenlik eğitimi ve farkındalık, güvenlik teşvikleri ve disiplinler, üst yönetim taahhüdü, önemli personelin varlığı, yasal düzenlemelerin uygulanması ve yargı yetkileri ile güvenlik yönergeleri ve standartlar yer almaktadır. Sonuç olarak bu araştırma, inşaat sektöründe iş güvenliği performansını etkileyen faktörlerin ve bu faktörlerin proje ve firmalara etkisinin anlaşılmasına katkı sağlamıştır. Elde edilen bulgular inşaat sektöründe iş güvenliği stratejilerinin geliştirilmesine ve uygulanmasına rehberlik edebilir ve sektördeki tüm paydaşların dikkatini güvenlik konusuna çekmeye yardımcı olabilecektir. Bu sayede daha güvenli ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratılarak inşaat projelerinin ve şirketlerinin başarısı artırılabilecektir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is known for its high-risk nature, with safety being an urgent concern to ensure the well-being of the workers and the successful completion of projects. This study investigates the intricate relationships between factors influencing safety performance and the outcomes within the Turkish construction industry. Creating a comprehensive Structural Equation Model (SEM) framework, the study investigates how various factors related to project conditions, company policies, and industrial readiness influence safety performance and, subsequently both project- and company-level outcomes. The methodology includes Three main phases. First, creating SEM contains seven constructs (project conditions - company policy - Industrial readiness - safety performance - construction effectiveness - project outcomes - company outcomes) and ten hypotheses showing the interaction between the constructs. Next, a questionnaire was administered to construction professionals working in the Turkish construction industry to collect data from different projects and companies. Finally, SEM analysis was conducted using IBM SPSS AMOS software to examine the relationships between the identified constructs and assess their influence on project and company outcomes. The findings find a significant correlation between safety performance and overall construction outcomes. The study highlights factors such as safety training and awareness, safety incentives and disciplines, top management commitment, presence of key personnel, legislation enforcement, and jurisdictions, and safety guidelines and standards that have a pivotal role in enhancing safety performance, effectiveness of the construction projects, and project-and company-level outcomes. Moreover, the study shed light on the outcomes of adhering to safety practices and protocols such as product quality, client satisfaction, company brand value, and long-term profitability. This study provides comprehensive insights that contribute to the existing literature by providing a comprehensive and empirical insight into the factors enhancing safety performance and their implication within effective construction projects for project and company success in the Turkish construction Industry. These findings can encourage stakeholders to develop target safety policies and practices to improve the overall industry outcomes.