FPGA tabanlı çok kanallı sayısallaştırıcı tasarımı
FPGA-based multi-channel digitizer design
  1. Tez No: 879587
  2. Yazar: İDRİS CELİL SİNCANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Son bir kaç yıldaki teknolijideki atılımlarla birlikte, farklı elektronik donanım sistemlerinde merkezi olmayan bir biçimde çalışan alt sistemlerin kullanımı artmıştır, özellikle yüksek hızlar gerektiren ölçüm işlemleri için ihtiyaç duyulan donanım sistemleri ile görseleştirme ve arayüz sistemleri için daha düşük hızlardaki donanımlar farklılık gösterebilmektedir ve çesitlilik sağlamaktadır. Ancak bu sistemlerde, farklı hızlarda çalışan birimler arasında veri aktarımı önemli bir gerekliliktir. Doğru ve güvenilir bir veri iletimi için farklı hızlardaki birimler arasında bir arabellek kurmak en etkili yol olarak kabul edilmektedir. Bu tezin amacı, FPGA üzerinde farklı saat hızlarında çalışan sayısallaştırıcı ve seri iletişim birimleri arasında en az veri kaybı ile ölçüm yapmak ve haberleşmeyi sağlamak için düşük maliyetli bir sayısal dönüştürücü tasarlamaktır. Tez kapsamında, FPGA üzerinde FIFO arabellek mimarileri incelenmiş ve uygun bir yapı kurulmuştur. Ayrıca hem düşük maliyet gözetilerek hem de ADC hızı yeterli görülen bir donanım seçilmiştir. Bunun sonucunda 8 kanaldan 16 bit ADC ile 0-3.3V arası ölçümler alınmış ve 20 ms periyotlar halinde UART aracılığıyla görselleştirici cihaza aktarılmıştır. ADC ve UART arasındaki Farklı saat hızlarından kaynaklanabilecek senkronizasyon sorunlarını önlemek amacıyla da FIFO kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With recent technological advancements over the past few years, the utilization of subsystems operating in a decentralized manner in various electronic hardware systems has increased. Particularly for measurement processes requiring high speeds, hardware systems differ from visualization and interface systems that operate at lower speeds, providing diversity. However, in these systems, data transfer between units operating at different speeds is a crucial requirement. Establishing a buffer between units operating at different speeds is considered the most effective way for accurate and reliable data transmission. The purpose of this thesis is to design a low-cost digital converter on FPGA to perform measurements and facilitate communication with minimal data loss between a digitizer and serial communication units operating at different clock speeds. Within the scope of the thesis, FIFO buffer architectures on FPGA have been examined, and a suitable structure has been established. Additionally, hardware has been selected considering both low cost and sufficient ADC speed. As a result, measurements in the range of 0-3.3V were obtained using an 8-channel 16-bit ADC, and the data were transmitted to a visualization device via UART in 20 ms intervals. FIFO was also employed to prevent synchronization issues that may arise from different clock speeds between ADC and UART.