Zuzubak bitkisinin (Allium Turcicum) gümüş nanopartikül sentezi ve antimikrobiyal uygulamaları
Silver nanoparticle synthesis and antimicrobial applications of zuzubak plant (Allium Turcicum)
- Tez No: 879606
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Zuzubak Bitkisin (Allium Turcicum) kullanılarak gümüş nanopartiküller (AgNP'ler) kolay, düşük maliyetli ve çevre dostu bir yöntemle sentezlendi. Ultraviyole (UV)-görünür Spektrofotometre analizi sonuçlarına göre, nanokristallerin karakteristik bir tepe noktası 438.3 nm'de belirlendi. Alan Emisyon Taramalı Elektron Mikroskobu (FE-SEM), Transmisyon Elektron Mikroskobu (TEM) ve Atomik Güç Mikroskopisi (AFM) analizleri, biyosentezlenen AgNP'lerin morfolojik yapılarının küresel olduğunu gösterdi. XRD analizi sonuçlarına göre, AgNP'lerin kristal yapılarının kübik olduğu tespit edildi. Nanopartiküllerin boyutu, Debye-Scherrer denklemi kullanılarak 29.34 nm olarak hesaplandı. Sentezlenen nanomalzemenin zeta boyutu 117.4 nm olarak ölçüldü. AgNP'lerin gıda patojenleri olan Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC25922 ve Candida albicans üzerindeki inhibisyon etkileri Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) yöntemiyle belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, silver nanoparticles (AgNPs) were synthesized using the Zuzubak Plant (Allium Turcicum) via an easy, low-cost, and eco-friendly method. According to the analysis results of Ultraviolet (UV)-visible Spectrophotometry, the nanocrystals exhibited a characteristic peak at 438.3 nm. Analyses by Field Emission Scanning Electron Microscopy (FE-SEM), Transmission Electron Microscopy (TEM), and Atomic Force Microscopy (AFM) revealed that the biosynthesized AgNPs possessed spherical morphologies. XRD analysis indicated that the crystal structures of AgNPs were cubic. The size of the nanoparticles was calculated to be 29.34 nm using the Debye-Scherrer equation. The zeta size of the synthesized nanomaterial was measured to be 117.4 nm. The inhibitory effects of AgNPs on food pathogens including Bacillus subtilis, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus ATCC 29213, Escherichia coli ATCC25922, and Candida albicans were determined using the Minimum Inhibitory Concentration (MIC) method.