Türkiye Selçukluları döneminde kadınların örgütsel faaliyetleri – Bacıyân-ı Rûm örneği
Women's organizational activities in the Seljuk period of Turkey - The example of Bacıyân-ı Rûm
- Tez No: 879642
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tarih boyunca kadınların toplum içerisinde gerek bireysel gerekse sistemli bir topluluk olarak üstlendiği önemli vazifeler ve roller olmuştur. Kadınların birey olarak toplumda yer aldıkları konumları ve sahip oldukları haklar onların gerçekleştirebilecek oldukları faaliyetlerin potansiyelinin bir göstergesi olmuştur. 13. yüzyılda Türkiye Selçukluları toplumunda ortaya çıkan Bacıyân-ı Rûm Teşkilatı'nın mahiyetini ve faaliyetlerini daha iyi anlayabilmek adına dönemin kadınlarının sahip oldukları rolleri ve konumu tespit etmek büyük önem taşımaktadır. Birinci elden kaynaklarda bahsedilen kadın isimler ve gerçekleştirdikleri faaliyetler, sınırlı kaynaklardan dolayı Bacıyân-ı Rûm hakkında belirsiz kalan birçok konuya ışık tutmaktadır. Çağdaşı olan birçok toplumun aksine kadınların itibar ve birçok önemli hak sahibi olduğu Türkiye Selçuklu Devleti'nde faaliyetlerini gösteren Bacıyân-ı Rûm Teşkilatı, kadınların belli kaideler doğrultusunda ve birlik içerisinde birtakım çalışmalar gerçekleştirdiği önemli bir yapılanma olmuştur. Bacıyân-ı Rûm mensubu kadınlar ticari faaliyetlerde bulunmuş, tasavvufi hayatta ön plana çıkmış ve gerektiği zaman savaşçı yönleriyle askeri kimliklerine bürünmüşlerdir. Bu özellikleri taşıyan bir örgütlenme dönemin şartlarında dünya genelinde çok önemli bir örnek olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, women have played important roles in society, both individually and as a systematic community. The position of women as individuals in society and the rights they enjoy have been an indicator of the potential of their activities. In the 13th century, in order to better understand the nature and activities of the Bacıyân-ı Rûm Organization that emerged in the society of the Seljuks of Turkey, it is of great importance to determine the roles and positions of the women of the period. The names of women mentioned in first-hand sources and the activities they carried out shed light on many issues that remain unclear about Bacıyân-ı Rûm due to limited resources. The Bacıyân-ı Rûm Organization, which was active in the Seljuk State of Turkey, where women were respected and had many important rights unlike many contemporary societies, was an important organization in which women carried out some activities in line with certain rules and in unity. The women of Bacıyân-ı Rûm engaged in commercial activities, came to the forefront in Sufi life and, when necessary, assumed their military identities with their warrior aspects. An organization with these characteristics is a very important example worldwide under the conditions of the period.