Ulusal işletmelerin uluslararasılaşması: KALYON PV örneği
Internationalization of national enterprises: KALYON PV example
  1. Tez No: 879643
  2. Yazar: FERDİ ÇAVAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
İşletmeler, ekonominin temel yapı taşlarından biri olarak gün geçtikçe artan bir öneme sahip ve bu nedenle birçok araştırmacı tarafından incelenmektedir. Bu çalışma, işletmelerin uluslararasılaşma süreçlerinde tercih ettikleri modellerin ve stratejilerin incelenmesine odaklanmaktadır. Üç bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde uluslararasılaşma kavramı ve ulusal işletmelerin tercih ettiği uluslararasılaşma modelleri kavramsal olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise uluslararası pazarlara girişte kullanılan yöntemler kavramsal olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Ankara ilinde güneş enerjisi panelleri üreten bir işletme olan KALYON PV derinlemesine incelenmiş, işletme ile yapılan nitel yöntemli mülakat sonucunda elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Mülakatta, işletmenin kuruluşundan sonraki ilk üç yıl boyunca yalnızca yurtiçi satışlar gerçekleştirdiği ve üçüncü yılında ihracat yöntemini kullanarak Amerika Birleşik Devletleri'ne ilk uluslararası satışını gerçekleştirdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Yenilikçi uluslararasılaşma modelini benimseyen işletmenin, sonraki yıllarda ortaklık veya yatırım temelli giriş yöntemlerini de kullanarak uluslararası pazarlardaki payını artırması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Businesses, as one of the fundamental building blocks of the economy, are increasingly being scrutinized by many researchers. This study focuses on examining the models and strategies preferred by businesses in their internationalization processes. The thesis consists of three sections: the first section conceptualizes the internationalization concept and the internationalization models preferred by national businesses. The second section evaluates the conceptual entry methods into international markets. The third and final section delves into a comprehensive analysis of a company operating in the renewable energy sector in Ankara, specifically focusing on solar panel production. The analysis is based on a qualitative interview conducted with the company, and the findings are analyzed. The interview revealed that the company initially conducted only domestic sales for the first three years after its establishment, and in its third year, it made its first international sale to the United States using an export method. The innovative internationalization model adopted by the company is expected to increase its international market share in subsequent years through partnership or investment-based entry methods.