Konya ili Selçuklu ilçesine bağlı köylerde bulunan kırsal mimarlık örnekleri
Examples of rural architecture in the villages of Selçuklu district of Konya province
- Tez No: 879679
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN BAHARGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Konya şehri eski bir yerleşim yeri olmasının yanı sıra pek çok medeniyeti de içinde barındıran tarihimiz açısından büyük öneme sahip şehirlerden birisidir. Konya' da bulunan pek çok ilçe ve köyleri de bu medeniyetlerin izlerini taşımaktadır. Çalışmada da yer alan köyler de geçmişin ve kültürün bir parçasıdır. Sosyal, kültürel yaşamın bir simgesi olarak karşımıza çıkan yapılar yansıttıkları değer ile birlikte kırsal alanlarda yer almışlardır. Toplum yaşamında her daim önemli rol oynayan köy yapıları örf, adetlere uygun bir biçimde düzenlenerek karşımıza çıkmaktadır. Bunun sonucunda da her köy, her bölge kendine has özelliklerini de yansıtmaktadır. Tez konusu adı altında Konya İli Selçuklu ilçesine bağlı olan köylerdeki kırsal mimarlık örneklerinin seçilmesindeki en önemli amaç daha önce böyle toplu bir çalışma olmaması konuyu incelememize vesile olmuştur. Arazi çalışması yapılırken yapıların fotoğrafları çekilmiş olup arşiv taraması detaylı yapılmıştır. Yapıların rölöveleri de alınarak çalışma sürdürülmüştür. Çeşmelerin, camilerin, tandırların, evlerin ve köylerin simgesi haline gelen köy odalarının, çıngıraklı kuyuların incelenip, değerlendirilerek önemi de ortaya koyulmuştur. Köydeki bazı yapılar üzerinde genel olarak bir onarım yapılmış olsa da oldukça korunmaya çalışılmış ve geleneğe olan saygıdan ötürü değer verilmiştir. Çalışmada kırsal mimarlık örnekleri özenle verilmeye çalışılmıştır. Arazide köy haklı ile sözlü röportaj yapılarak bilgiler alınmış ve köylerin köklü bir geçmişi, oldukça verimli bir arazisi olduğu da öğrenilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to being an ancient settlement, the city of Konya is one of the cities of great importance in terms of our history, hosting many civilizations. Many districts and villages in Konya bear the traces of these civilizations. The villages included in the study are also a part of the past and culture. The structures that appear as a symbol of social and cultural life are located in rural areas with the value they reflect. Village structures, which always play an important role in social life, are arranged in accordance with customs and traditions. As a result, each village and each region reflects its own unique characteristics. The most important purpose in selecting rural architecture examples in the villages of Selçuklu district of Konya Province under the name of the thesis topic was that there was no such collective study before, which enabled us to examine the subject. While the field work was being carried out, photographs of the structures were taken and a detailed archive search was carried out. The work continued by taking surveys of the buildings. The importance of fountains, mosques, tandoors, houses and village rooms, which have become symbols of villages, and rattle wells have been examined and evaluated and their importance has been revealed. Although some general repairs have been made on some of the buildings in the village, efforts have been made to preserve them and they are valued out of respect for tradition. In the study, examples of rural architecture have been carefully tried to be given. Information was obtained through a verbal interview with the villagers in the field, and it was learned that the villages have a deep-rooted history and very fertile land.