Çankırı yöresine ait atasözlerinin Çankırı'ya özgü öğe ve mekânlarda resimlenmesi
Illustration of proverbs of Çankırı region in items and places specific to Çankırı
  1. Tez No: 879749
  2. Yazar: MOHAMMED QASIM MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Çankırı Yöresine ait olan bazı atasözlerinin Çankırı'ya özgü öğe ve mekanlarda resimlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Çankırı yöresine ait yirmi atasözü seçilerek Çankırı'ya özgü mekanlarda yirmi bir resimle ifade edilmiştir. Böylece İl'e ait bazı değerlerin gelecek kuşaklara resim yoluyla aktarılması hedeflenmiştir. İl'e ait bazı değerlerin yeni nesillere aktarılmasıyla unutulmaya yüz tutan atasözlerimizin tekrar canlandırılacağı ve kültürel erozyonun önüne geçileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to illustrate some proverbs belonging to the Çankırı region in elements and places specific to Çankırı. For this purpose, twenty proverbs from the Çankırı region were selected and expressed with twenty-one pictures in places specific to Çankırı. Thus, it is aimed to transfer some of the values of the province to future generations through painting. It is thought that by transferring some values of the province to new generations, our forgotten proverbs will be revived and cultural erosion will be prevented.