Gemi inşaatı sanayisinde karbon ayak izi belirleme süreci: Bir tersane uygulaması
Carbon footprint determination process in shipbuilding industry: A shipyard application
  1. Tez No: 879757
  2. Yazar: HİLAL KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, gemi inşa sanayisinde bir tersane örneğinde gerçekleştirilen enerji kullanımı ve buna bağlı olarak emisyon tahminleri araştırılmıştır. Tersanenin iş süreçlerine bağlı olarak yüksek emisyon kaynakları belirlenmiş ve karbon ayak izi ölçüm süreci oluşturulmuştur. Gemi inşa süreçlerinde kullanılan enerji ve bu süreçlerin sebep olduğu emisyonlar incelenmiştir. Enerji izleme planları oluşturularak emisyonların azaltılması hedeflenmiştir. Aktivite tabanlı hava emisyon envanteri modeli kullanılarak tersanenin yapısı ve iş akış süreçleri analiz edilmiştir. Yakıt ve aktivite bazlı emisyonlar hesaplanarak, elektrikli araçlardan kaynaklanan dolaylı emisyonlar değerlendirilmiştir. Bir tersane uygulaması üzerinden gerçekleştirilen analizlerde, elleçleme ekipmanlarının fosil yakıt ve elektrik tüketimleri dikkate alınarak emisyon hesaplamaları yapılmıştır. Tersanenin enerji tüketim verileri incelenerek, yıllara ve aylara göre enerji tüketim profilleri çıkarılmış ve bu tüketimlerin karbon ayak izi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, enerji verimliliği ve emisyon azaltma stratejilerinin uygulanmasının, tersanenin karbon ayak izini önemli ölçüde azaltabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates energy consumption and related emission estimates at a shipyard within the shipbuilding industry. High emission sources were identified based on the shipyard's operational processes, and a carbon footprint measurement process was established. The energy used in shipbuilding processes and the resulting emissions were examined. Emission reduction was targeted by creating energy monitoring plans. The structure and workflows of the shipyard were analyzed using an activity-based air emission inventory model. Fuel-based and activity-based emissions were calculated, and indirect emissions from electric vehicles were assessed. Emission calculations considered the fossil fuel and electric consumption of handling equipment through a shipyard application. The shipyard's energy consumption data were reviewed, generating energy consumption profiles by year and month, and their impact on the carbon footprint was evaluated. Ultimately, the implementation of energy efficiency and emission reduction strategies was found to significantly reduce the shipyard's carbon footprint.