Sürdürülebilirlik bağlamında entegre raporlama: Değer yaratma ve entelektüel katma değer arasındaki ilişkinin analizine yönelik amprik çalışma
Analysis of the relationship between integrated reporting compliance and intellectual added value within sustainability framework: An application in BIST Sustainability Index
- Tez No: 879756
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ELMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde sık sık gündeme gelen sürdürülebilirlik kavramı özellikle entegre raporlama ve entelektüel sermaye kavramlarına ışık tutmuştur. İşletmeler stratejilerinin oluşturulması ve uygulanmasında finansal sermaye yanında finansal olmayan sermaye unsurlarını da dikkate almışlardır. Finansal olmayan varlıklar entelektüel sermaye olarak adlandırılmaktadır. İşletmelerde yaratılan gerçek değerin ortaya çıkarılması için finansal varlıklar dışında entelektüel sermayenin de hesaplanması gerekmektedir. Bununla birlikte, işletme tarafından yaratılan değerin raporlanması da beklenmektedir. işletme tarafından yaratılan değerin bir bütün olarak raporlanmasında kullanılan raporlama araçlarından birisi entegre raporlamadır. Araştırmanın yapılmasındaki temel amaç işletmelerin entegre raporlamaya olan yatkınlıkları ile finansal olmayan varlıklar olarak adlandırılan entelektüel sermayeleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. BIST Sürdürülebilirlik Endeksi içerisinde bulunan 53 işletmenin 2021 yılı ile ilgili yayınlamış oldukları raporlardan yararlanılarak entelektüel sermaye katsayıları Ante Pulic yöntemi ile hesaplanmıştır. Bu işletmelerin entegre raporlama uyum skorları ise Ek-2'de bulunan 39 içerik öğesi baz alınarak kukla değişkenler ile yine işletme tarafından yayınlanan raporlar incelenerek değerlendirilmiştir. Hesaplamalar sonucu bulunan entelektüel sermaye katsayısı unsurları ve entegre raporlama uyum skoru arasındaki ilişki SPSS 27 programı yardımı ile Korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Yapılan analiz sonucu entelektüel katma değer katsayısı unsurları ile entegre raporlama uyumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability, which is frequently on the agenda today, has shed light on the concepts of integrated reporting and intellectual capital. Businesses have taken into account non-financial capital elements as well as financial capital in the creation and implementation of their strategies. Non-financial assets are called intellectual capital. In order to reveal the real value created in businesses, intellectual capital must also be calculated in addition to financial assets. However, the value created by the business is also expected to be reported. One of the reporting tools used to report the value created by the business as a whole is integrated reporting. The main purpose of conducting the research is to examine the relationship between businesses' predisposition to integrated reporting and their intellectual capital, which is called non-financial assets. Intellectual capital coefficients were calculated using the Ante Pulic method, using the reports published by 53 businesses in the BIST Sustainability Index for 2021. The integrated reporting compliance scores of these enterprises were evaluated by examining the reports published by the enterprise with dummy variables based on the 39 content elements in Annex-2. The relationship between the intellectual capital coefficient elements found as a result of the calculations and the integrated reporting compliance score was subjected to correlation analysis with the help of SPSS 27 program. As a result of the analysis, it was determined that there was a positive and significant relationship between the intellectual value added coefficient elements and integrated reporting compliance.