Türkiye'de kapalı devre sistemde yumurtadan porsiyonluğa panga balığı (Pangasianodon hypophthalmus, Sauvage 1878) yetiştiriciliği
Cultivation of striped catfish (Pangasianodon hypophthalmus, Sauvage 1878) from egg to market size in a recirculating aquaculture system in Turkiye
- Tez No: 879772
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SEREZLİ, PROF. DR. HALİL ŞEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada bitkisel ağırlıklı beslenebilen omnivor, yüksek stoklama ve zorlu su şartlarına dayanabilen, hızlı büyüyen ve yüksek et kalitesi sunan panga balığının (Pangasianodon hypophthalmus, Sauvage 1878) yumurtadan porsiyonluk boya kadar olan süreci iki farklı sıcaklık, ‰4 tuzlukta, kapalı devre su ürünleri sisteminde çalışılmıştır. 25ºC ve 29ºC sıcaklıkta yapılan embriyo, larva ve yavru çalışmalarında 29ºC gruplarının 25ºC gruplarına göre daha hızlı geliştiği ve aynı zaman aralığında daha fazla büyüdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the growth of striped catfish (Pangasianodon hypophthalmus, Sauvage 1878) from egg to market size at two temperatures and 4 ppt salinity in recirculating aquaculture systems (RAS). Striped catfish are omnivorous, can thrive on a plant-based diet, and are known for their high tolerance to stocking density, water conditions, rapid growth, and quality flesh. In this study, it was found that during the embryonic, larval, and juvenile stages, fish reared at 29°C developed more quickly and exhibited greater growth compared to those reared at 25°C.