Kalça ve diz artroplastisi uygulanan hastaların algıladıklarıbakım kalitesi ile taburculuğa hazır oluşluk durumlarınınbelirlenmesi
Dtermination of perceived quality of care and readiness fordischarge of patients undergoing hip and knee arthroplasty
  1. Tez No: 879771
  2. Yazar: PINAR SELVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ERDOĞAN, DOÇ. DR. HAKAN KOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, kalça ve diz artroplastisi uygulanan hastaların algıladıkları bakım kalitesi ile taburculuğa hazır oluşluk durumlarını incelemek amacıyla yapılmış, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemine Mayıs 2023-Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara' da bir eğitim ve araştırma hastanesi ile bir üniversitesi hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Kliniklerinde, kalça ve diz artroplastisi uygulanması için yatan ve dahil edilme kriterlerine uyan 180 hasta dahil edilmiştir. Araştırma Tanıtıcı Özellikler Formu, Taburculuğa Hazır Oluşluk Ölçeği-Kısa Form ve Bakım Davranışları Ölçeği-24 kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası taburcu olacağı gün hastalarla yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde frekans dağılımı (sayı, yüzde), sayısal değişkenler için tanımlayıcı istatistikler (ortalama, standart sapma, medyan, minimum, maksimum), Kruskal Wallis testi, Mann Whitney U testi, Bağımsız Örnekler T testi, Tek yönlü varyans testi, Friedman testi, Wilcoxon testi, Pearson ve Spearmann Korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Hastaların taburculuğa hazır oluşluk puan ortalaması 6,42 ± 1,55, algıladıkları bakım kalitesi puan ortalaması ise 4,62 ± 0,93 olarak bulunmuş olup, istatistiksel olarak pozitif yönlü anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda; kalça ve diz artroplastisi uygulanan hastaların taburculuğa hazırlanması için hemşirelik bakım kalitesinin periyodik olarak hasta geri bildirimleri ile değerlendirilmesi ve bu doğrultuda bakımın niteliğini artırmaya yönelik girişimlerin planlanması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and correlational study conducted to determine the perceived quality of care and readiness for discharge in patients undergoing hip and knee arthroplasty. The sample of the study included 180 patients who were hospitalized for hip and knee arthroplasty and met the inclusion criteria at the Orthopedic and Traumatology Clinics at a research and training hospital and a university hospital between May 2023 and May 2024. There search has been conducted by using Identifying Features form, Readiness for Discharge Scale Short Form and Caring Behaviors Inventory-24. Data were collected through face-to-face interviews with patients before the surgery and on the day they were discharged after the surgery. The analysis of the data utilized frequency distributions (number, percentage), descriptive statistics for the numerical variables (mean, standard deviation, median, minimum, maximum), Kruskal Wallis test, Mann Whitney U test, Independent Samples T-test, One-way Variance test, Friedman test, Wilcoxon test, Pearson and Spearman's Correlation test. The patients' mean score for discharge readiness was 6.42 ± 1.55, their perceived care quality mean score was 4.62 ± 0.93 and a statistically significant positive relationship between them was detected. According to the results obtained from the research; It is recommended that the quality of nursing care should be evaluated periodically with patient feedback in order to prepare patients undergoing hip and knee arthroplasty for discharge and interventions should be planned to improve the quality of care in this direction.