Anayasa yargısında pilot karar usulü
Pilot judgement procedure in Constitutional jurisdiction
  1. Tez No: 879884
  2. Yazar: AFRA NUR DERE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLSAMET GÜLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
İnsan haklarının, devletlerin iç hukuk sorunu olarak kabul görülmesinden ziyade uluslararası hukukun bir konusu haline gelmesi II. Dünya Savaşı'nın sonrasına rastlamaktadır. İnsan haklarını koruma ve geliştirme amacı doğrultusunda hem devletler hem de uluslararası ve bölgesel kuruluşlar çeşitli faaliyetlerde bulunmuştur. Günümüzde bu amaçla kurulmuş olan AİHM, insan hakları korumasında etkililiği kabul edilmiş yargısal mekanizmaların başında gelir. AİHM'nin Türkiye'deki yansıması olan AYM de hak temelli inceleme yapan bir yargı mercidir. Gün geçtikçe gelişen ve büyüyen toplumların hak arama ihtiyaçlarının da büyümesi, bireylerin hak arama mekanizmaları konusunda bilinçlenmesi ve bu mahkemelerin hak ihlallerini gidermedeki olumlu etkisi gibi sebepler insan hakları mahkemelerinin iş yükünün oldukça artmasına neden olmuştur. İş yüküne çözüm olarak geliştirilen, köklü bir sorunun tespitini ve bu sorundan kaynaklanan benzer başvuruların ertelenmesini sağlayan pilot karar usulü her iki mahkeme bünyesinde hem teorik hem de pratik açıdan tartışmalara konu olmuştur. Bu çalışma pilot karar usulünün gelişimini ve işleyişini inceleyerek bu usulün insan hakları yargılamasındaki yerine ve işlevine ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The recognition of human rights as a matter of international law, rather than a domestic legal issue, dates back to the aftermath of World War II. In pursuit of protecting and promoting human rights, both states and international and regional organizations have engaged in various activities. Today, ECHR, established for this purpose, is acknowledged as one of the most effective judicial mechanisms for the protection of human rights. Similarly, the Constitutional Court of Türkiye, which reflects the ECHR's presence in Türkiye, conducts rights-based reviews. The ever-increasing complexity and growth of societies' expanding need for seeking justice, the increasing awareness of individuals about justice seeking mechanisms and the positive impact of these courts in remedying rights violations have all contributed to a significant increase in their workload. The judgment procedure was developed to address the workload of both courts. This procedure which involves identifying a structural problem and postponing similar applications arising from this problem, has been the subject of discussions both theoretically and practically. This study aims to shed light on the place and function of this method in human rights adjudication by examining the development and operation of the pilot judgment procedure.