Aşağı Kaleköy Barajında heyelan nedeniyle oluşan göçmemekanizmasının araştırılması ve heyelan önleme tedbirleri
Investigation of the failure mechanism caused by landslidein lower Kaleköy Dam and landslide prevention measures
- Tez No: 879912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Heyelan; yamaçları oluşturan malzemenin yer çekiminin etkisi ile eğitim yönünde hızlı ya da yavaş hareketi olarak açıklanabilmektedir. Heyelanlar, Türkiye'yi çok yakından ilgilendiren depremler, su baskınları gibi, doğal afetler içerisinde yer alırlar. Heyelanlar doğal afetler kapsamında değerlendirilmektedir. Bu da heyelanın bir kütle hareketinden ziyade bir afet olduğunu göstermektedir. Diğer doğal afetlerde olduğu gibi heyelanlarda da afet durumu gerçekleşmeden çalışmalar yapılarak hem önleyici tedbirler alınabilmekte hem de afet sonrası durum için hasar oranları azaltılabilmektedir. Depremler, seller gibi heyelanlar da Türkiye'yi yakından ilgilendiren doğal afetlerdir. Yapılan çalışma içerisinde Bingöl ili içinde bulunmakta olan Aşağı Kaleköy Barajında ortaya çıkan bir heyelan incelenmekte ve bu heyelanı engellemek amacıyla ortaya konabilecek iyileştirme teknikleri araştırılmıştır. Elazığ Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürlüğü'nden elde edilen zemin etüt verilerinin kullanımıyla, incelenen kesitler üzerinde kısa ve uzun vadeli analizler meydana getirilmiştir. İnkometre arazi gözlemleri ve verilerine göre belirlenmiş olan yenileme düzlemlerinin kullanımıyla geri dönütler sağlanmış, kayma yüzeylerini temsil etmekte olan uzun süreli kalıcı zeminlerin parametreleri belirlenmiştir. Limit denge tekniğiyle iyileştirilmiş modellerin dinamik ve statik durumlar adına güvenlik katsayılarına bakılmış, şevlerdeki deformeler de incelenerek yapısal ögelerin tasarım değerleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Landslide can be explained as the rapid or slow movement of the material forming the slopes in the direction of education with the effect of gravity. Landslides are included in natural disasters such as earthquakes and floods, which are very closely related to Turkey. Landslides are considered within the scope of natural disasters. This shows that a landslide is a disaster rather than a mass movement. As in other natural disasters, preventive measures can be taken and damage rates can be reduced for the post-disaster situation by conducting studies before the disaster occurs in landslides. Landslides, like earthquakes and floods, are natural disasters that are closely related to Turkey. In this study, a landslide occurring at the Aşağı Kaleköy Dam in Bingöl province is analyzed and the improvement techniques that can be put forward to prevent this landslide are investigated. With the use of soil survey data obtained from the 9th Regional Directorate of the General Directorate of State Hydraulic Works of the Ministry of Forestry and Water Affairs of Elazığ, short and long term analyses were carried out on the sections examined. Feedbacks were provided with the use of renewal planes determined according to incometer field observations and data, and the parameters of long-term permanent soils representing slip surfaces were determined. The coefficients of safety of the improved models for dynamic and static conditions were examined by the limit equilibrium technique, and the design values of the structural elements were also investigated by examining the deformations in the slopes with the finite element technique.